انحراف بینی | علت و علائم

افراد به علل زیادی بینی خود را عمل می کنند که یکی از این دلیل ها ، منحرف شدن بینی می باشد. به منظور انجام جراحی انحراف بینی ، در ابتدا برش بسیار کوچکی توسط جراح در ناحیه ای که دارای انحراف است ؛ ایجاد شده و در مرحله بعدی قسمتی از بینی که دارای انحراف می باشد ، اصلاح می گردد ؛ جراحی بینی ، به طور کلی با دو هدف زیبایی و درمانی ایجاد می شود. 

انحراف بینی

در جراحی زیبایی ، ایرادات ظاهری موجود در بینی رفع شده و موجب زیباتر شدن چهره فرد و افزایش اعتماد به نفس او می گردد.

ولی در برخی از موارد ، بینی به دلیل وجود مشکلاتی در ساختار آن ؛ از قبیل انحراف و پولیپ بینی از لحاظ عملکرد دچار مشکل بوده و این ایرادات باعث ایجاد عوارضی چون اختلال در تنفس و خرخر کردن به هنگام خواب می شوند که برای رفع نواقص موجود ، این عمل با اهداف درمانی انجام می شود.

انحراف بینی چیست؟

در برخی از افراد تیغه وسط بینی یا سپتوم دچار انحراف بوده و نفس کشیدن را برای فرد مشکل می نماید، جراحی سپتوپلاستی به منظور رفع این ایراد انجام می شود ؛ لازم به ذکر است که انحراف با کجی در ظاهر متفاوت می باشد.

بیشتر متقاضیان جراحی بینی کج و دارای انحراف بینی گمان می کنند که با انجام جراحی بر روی تیغه بینی ، ایرادات موجود در ظاهر بینی نیز برطرف گشته و بینی مستقیم و صاف خواهد شد.

در حالی که اینگونه نیست و جراحی بینی منحرف با هدف اصلاح ایرادات تیغه میانی بینی انجام شده و هدف از آن باز کردن راه جریان هوا در درون بینی است.

سپتوم بینی و جراحی سپتو پلاستی

تیغه ی داخل بینی در خط وسط ، سپتوم نام دارد. معمولا ضربه ها به خصوص در دوران کودکی ، وراثت و عفونت تیغه ی بینی ، از عوامل ایجاد کننده ی انحراف در سپتوم بینی هستند.

در اکثر انسان ها ، انحراف تیغه ی بینی ، به در جاتی وجود دارد ؛ ولی تا زمانی که گرفتگی بینی ، اشکال در تنفس و یا سینوزیت مکرر ایجاد نکند ، نیاز به درمان نخواهد داشت. از آنجایی که جنس این تیغه از غضروف و استخوان می باشد ، تنها راه درمان انحراف بینی ، جراحی سپتو پلاستی است.

گاها به علت شدت ضربه و آسیب ، انحراف سپتوم به حدی خواهد بود که ، منجر به کجی ظاهری بینی نیز می گردد ، و در اینگونه مواقع انجام جراحی سپتوپلاستی بدون رینوپلاستی منجر به راست شدن بینی می شود.

ولی متاسفانه در مواقعی که شکستگی تیغه ی بینی و استخوان بینی همزمان اتفاق افتاده باشد ، انجام سپتورینوپلاستی ضروری است ؛ زیرا اگر ظاهر استخوان بینی و کجی آن اصلاح نشود ، دوباره تیغه ی بینی را با خود کشیده و مجدد سپتوم را کج می نماید.

فیلم جراحی سپتوپلاستی

علت منحرف شدن تیغه بینی

 • آسیب های وارد شده به بینی در اثر ضربات شدید ، تصادف و غیره
 • نقص مادرزادی

علائم انحراف بینی

در صورتی که انحراف تیغه سپتوم بینی خفیف باشد ، هیچ علائمی ندارد ؛ به طوری که شاید خود شخص نیز متوجه این مشکل نشود ؛ اما در غیر این صورت ، افراد با علائم و نشانه هایی که در ذیل به آن ها ، اشاره شده است ؛ مواجه خواهند شد.

 • گرفتگی یک یا هر دو حفره بینی : این مسئله ، موجب بروز اختلال در تنفس شده و در زمان ابتلا به سرماخوردگی یا آلرژی ، شدت می یابد.
 • خونریزی : خشکی بینی که در اثر انحراف آن ، رخ می دهد ؛ موجب افزایش احتمال بروز خونریزی می گردد.
 • تنفس صدا دار در خواب : این مشکل را بیشتر کودکان و افراد با تورم بافت بینی ، تجربه می کنند.
 • خشکی دهان : افراد به علت تنفس همیشگی با دهان با خشکی آن ، مواجه خواهند شد.

اغلب افرادی که دارای انحراف تیغه سپتوم ، می باشند ؛ تنها تمایل به خوابیدن به یک طرف ( خوابیدن به سمت مخالف مجرای گرفته بینی ) دارند.

از دیگر نشانه و علائم انحراف تیغه میانی بینی ، باید به مواردی ؛ از جمله سینوزیت های مکرر ، عفونت سینوسی مداوم ، خون دماغ ، آپنه خواب و از این قیبل موارد می باشد.

  •  

آیا احساس درد در ناحیه سر می تواند ناشی از بینی منحرف باشد ؟

این یکی از پرتکرارترین سوالات در زمینه انحراف بینی ، می باشد ؛ در این باره لازم به ذکر است که در اغلب موارد انحراف تیغه سپتوم ، به خودی خود موجب بروز سر درد نمی شود ؛ معمولا کسانی از احساس درد در ناحیه سر شکایت دارند ، از میگرن یا سر درد های تنشی رنج می برند.

انحراف بینی و سینوزیت

انحراف دماغ و سینوزیت با یکدیگر مرتبط بوده و بر روی هم تاثیر می گذارند ، به طوری که موجب شدت یکدیگر می شوند.

بر اثر سینوزیت ، ترشح هایی از سینوس ها وارد بینی و سپس به درون گلو می روند ، چنانچه تیغه میانی بینی منحرف شده باشد ، عملکرد سینوس ها را دچار اختلال کرده و مانع از خروج ترشحات از داخل سینوس ها می گردد.

سپتورینوپلاستی چیست؟

مراقبت های بعد از جراحی بینی منحرف

 1. بعد از انجام این جراحی درمانی بینی به علت تغییراتی که در تیغه و پوست بینی صورت گرفته ، کمی کبودی و ورم در آن ایجاد می شود که طبیعی بوده و با گذر زمان رفع خواهد شد.
 2. بسته به شدت انحراف ۳ تا ۷ روز تامپون در بینی خواهیم داشت ، و پس از ۷ روز زندگی عادی شما شروع شده و مراقبت هایی را می بایست 1 تا 3 ماه رعایت بفرمایید.
 3. دستورات پزشک معالج خود و داروهارا اجرا کنید.

درمان قطعی انحراف بینی

انحراف این عضو ، تنها با انجام جراحی بینی درمان شده و مسائلی ؛ همچون عمل سپتوپلاستی با لیزر تاثیری در درمان این عارضه نداشته و صرفا جنبه تبلیغاتی دارد ؛ برای درمان این مشکل ، حتماً به یک جراح بینی با تجربه در کرج مراجعه نمایید، زیرا در غیر اینصورت ممکن است این عارضه به طور کامل برطرف نشود.

انحراف بینی و گرفتگی گوش

انحراف تیغه میانی بینی ممکن است مشکلات مختلفی در سیستم تنفسی و سینوس‌ها ایجاد کند که یکی از این مشکلات، گرفتگی گوش است. این ارتباط به چندین عامل بستگی دارد:

یکی از این عوامل، مشکل در تهویه گوش میانی است. انحراف سپتوم می‌تواند مسیرهای هوایی و سینوسی را مسدود کند. این انسداد ممکن است تهویه طبیعی گوش میانی را دچار مشکل و فشار نابرابری در گوش‌ها ایجاد کند که به گرفتگی گوش منجر می‌شود.

عامل دیگر، التهاب و عفونت سینوس‌ها است. بینی منحرف می‌تواند باعث تجمع مخاط و مایعات در سینوس‌ها شود. این تجمع ممکن است التهاب و عفونت سینوس‌ها را به همراه داشته باشد. عفونت سینوس‌ها ممکن است به گوش‌ها گسترش یابد و باعث گرفتگی و حتی عفونت گوش میانی شود.

در نهایت، ارتباط ساختاری بین گوش، بینی و حلق نیز اهمیت دارد. این سه بخش از طریق لوله استاش به هم متصل هستند. مشکلات در هر یک از این بخش‌ها می‌تواند مشکلاتی در بخش‌های دیگر ایجاد کند. انحراف بینی ممکن است فشار در لوله استاش را تغییر دهد و باعث ایجاد مشکلاتی مانند گرفتگی گوش شود.

انحراف بینی و آلرژی چه ارتباطی با هم دارند؟

 1. تشدید علائم:  اگر فردی با انحراف بینی مبتلا به آلرژی باشد، علائم او می‌تواند شدیدتر شود. انحراف در تیغه میانی می‌تواند باعث تنگی مجاری بینی شود و در نتیجه، علائم آلرژی مانند گرفتگی و آبریزش بدتر شوند.
 2. عفونت‌های مکرر : انحراف سپتوم می‌تواند باعث مسدود شدن سینوس‌ها شود و در نتیجه، افراد مبتلا به آلرژی ممکن است بیشتر دچار عفونت‌های سینوسی شوند.
 3. مشکلات تنفسی: ترکیب انحراف بینی و آلرژی می‌تواند باعث مشکلات شدیدتری در تنفس از طریق بینی شود، به خصوص در هنگام خواب.
 4. تشخیص و درمان: در برخی موارد، افراد ممکن است ابتدا به دلیل آلرژی به پزشک مراجعه کنند و سپس متوجه شوند که بینی آن ها نیز منحرف است. درمان هر دو وضعیت می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی بیمار کمک کند.
0 0 آرا
امتیاز دهی
ثبت نام
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات

دکتر سیما ندافی

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چاپ صفحه