تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

کورتون به طور کلی به دسته ای از داروها به نام کورتیکواستروئید اشاره دارد که از هورمون های طبیعی بدن به نام کورتیزول تقلید می کنند. کورتیزول نقش مهمی در تنظیم سیستم ایمنی بدن و ایجاد پاسخ التهابی دارد. تزریق کورتون بعد از عمل بینی در کرج به منظور کاهش التهاب و ورم انجام می شود. این التهاب و ورم به طور طبیعی در پی عمل جراحی رخ می دهد و می تواند تا چندین ماه طول بکشد. تزریق کورتون می تواند در برخی بیماران به تسریع روند کاهش تورم کمک نماید.

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای تزریق آمپول کورتون می‌باشند ؟

لازم به تاکید است که کورتون پس از جراحی بینی هم به صورت موضعی در بینی و هم به طور عضلانی با صلاحدید و تشخیص جراح شما قابل استفاده می‌باشد. در افرادی که پروسه کاهش ورم دچار تاخیر شده است و یا به علت گوشتی بودن و ضخامت پوست نوک بینی قابلیت جمع شدن و کاهش تورم نوک بینی کم است و یا به هر دلیلی مثل عدم رعایت دستورات پس از جراحی مثل حرف زدن و جویدن طولانی و یا مصرف تندی و سیر تورم قابل توجهی در بینی وجود دارد با صلاحدید یک جراح خوب بینی در کرج میتوان کورتون استفاده نمود ۰

چه مدت بعد از تزریق کورتون، ورم بینی میخوابد؟

پس از انجام تزریق  به طور معمول حدود یک هفته زمان می‌برد تا اثرات این ماده ظاهر شده و حجم ورم بینی به تدریج کاهش یابد. البته، این بازه زمانی ممکن است در افراد مختلف متغیر باشد و نمی‌توان یک زمان دقیق برای تأثیر گذاری کورتون در کاهش ورم بینی مشخص کرد. ولی معمولا از یک هفته بعد از تزریق شروع میشود و تا یک ماه بعد از تزریق به حد اکثر می‌رسد ۰

زمان مناسب برای تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

زمان مناسب برای تزریق کورتون بعد از جراحی بینی توسط جراح معالج تعیین می شود. به طور کلی، اولین تزریق کورتون ممکن است 1 تا 2 هفته بعد از عمل جراحی انجام شود. تزریق های بعدی ممکن است در فواصل 2 تا 4 هفته ای تکرار شوند. پزشک بر اساس وضعیت و نیازهای خاص شما تصمیم می‌گیرد که زمان مناسب برای تزریق کورتون چه زمانی باشد. او ممکن است این تصمیم را بر اساس میزان ورم، سابقه پزشکی، و نحوه انجام جراحی شما بگیرد.

نکات مهم در مورد تزریق آمپول کورتون بعد از جراحی بینی

  • تزریق کورتون باید توسط پزشک متخصص و با رعایت کامل اصول بهداشتی انجام شود.
  • قبل از تزریق ، باید سابقه پزشکی بیمار به طور کامل بررسی شود.
  • آمپول کورتون باید در دوز مناسب و با فواصل زمانی مشخص دریافت شود.
  • بیمار باید بعد از تزریق کورتون از مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن خودداری کند.

عوارض آمپول کورتون به بینی

آمپول کورتون پس از جراحی بینی ممکن است با عوارض مختلفی همراه باشد. مهمترین عوارضی که ممکن است بروز کنند عبارتند از:

1. درد و تحریک:  ممکن است در محل تزریق درد، تحریک، یا احساس سوزش رخ دهد.

2. ورم موضعی: برخی افراد ممکن است پس از تزریق کورتون، ورم موضعی داشته باشند. این ورم به‌طور معمول تا مدت کوتاهی باقی می‌ماند.

3. تغییرات در رنگ پوست: ممکن است برخی از افراد تغییراتی در رنگ پوست محل تزریق را تجربه کنند. این تغییرات معمولاً موقت و محدود به ناحیه تزریق هستند.

4. احتمال عفونت: پس از هر نوع تزریق احتمال پیدایش عفونت وجود دارد. اگر در محل تزریق علائم عفونت مانند درد ، قرمزی یا تورم شدید ظاهر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.اگر ۲۴ساعت پس از تزریق از زدن آب به صورت و حمام خودداری نمایید احتمال عفونت بسیار ضعیف خواهد بود

هرگونه نگرانی یا علایم غیرمعمول پس از تزریق کورتون را با پزشک خود به اشتراک بگذارید. اطمینان از اجرای تزریق، تحت نظر یک پزشک با تجربه و با رعایت دقیق دستورالعمل‌ها، بسیار اهمیت دارد.

تعداد دفعات تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی

تعداد دفعات تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

  •  میزان ورم و التهاب: اگر ورم و التهاب بینی شدید باشد، ممکن است به تزریق های بیشتری نیاز باشد.
  •  نوع پوست: افراد با پوست ضخیم معمولاً به تزریق های بیشتری نیاز دارند.
  •  سابقه عمل جراحی: افراد با سابقه عمل جراحی قبلی ممکن است به تزریق های بیشتری نیاز داشته باشند.
  •  نظر جراح: جراح معالج با توجه به شرایط بیمار و روند بهبودی، تعداد دفعات تزریق کورتون را تعیین می کند.

به طور کلی، اولین تزریق کورتون 1 تا 2 هفته بعد از عمل جراحی انجام می شود. تزریق های بعدی ممکن است در فواصل 2 تا 4 هفته ای تکرار شوند. تعداد کل تزریق ها معمولاً بین 1 تا 3 بار است.
در اکثر مواقع  فقط یک بار تزریق کافی خواهد بود و خیلی کم پیش میاد که بیش از یک بار ضرورت تزریق وجود داشته باشد که هر ۴هفته یک بار میتوان به آن اقدام نمود ۰

از آنجایی که کورتون همیشه مثل یک تیغ دو لبه در بدن انسان نقش ایفا میکند
باید توجه داشت که از عوارض مهم تزریق کورتون آتروفی پوست و تخریب آن و جذب غضروفهای کاشته شده می‌باشدو استفاده از آن در بینی با پوست نازک توصیه نمیشود »»

دکتر سیما ندافی

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چاپ صفحه