نحوه اصولی خوابیدن بعد از عمل بینی

اگر به تازگی بینی خود را جراحی کرده اید اما از نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی اطلاعات چندانی ندارید، مهم است که بدانید که خوابیدن در وضعیت صحیح پس از عمل بینی ، نقش بسیار مهمی در فرآیند بهبودی پس از جراحی دارد. استراحت کافی در دوران نقاهت و خوابیدن در فرم مطلوب می‌تواند به کاهش تورم، کنترل درد و بهبود سریع‌تر بعد از  جراحی کمک کند. بنابراین، در این مقاله از دکتر ندافی ، قصد داریم به بررسی نحوه خوابیدن صحیح پس از جراحی بینی بپردازیم و به نکاتی که باید در این زمینه رعایت شوند، اشاره کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

 

خوابیدن بعد از عمل بینی + دکتر سیما ندافی

اهمیت خوابیدن بعد از عمل بینی

رعایت نکات و مراقبت‌های بعد از هر عمل جراحی، به خصوص در دوران نقاهت اولیه، از اهمیت بالایی برخوردار است. این عمل نیز از این قاعده مستثنی نیست. یکی از سوالات متداول زیباجویان، نحوه صحیح خوابیدن بعد از این نوع عمل است.

خوابیدن پس از عمل بینی ، نقشی اساسی در بهبودی سریع‌تر، تقویت سیستم ایمنی و کسب نتیجه‌ای مطلوب‌تر از جراحی ایفا می‌کند. انتخاب پوزیشن مناسب برای خواب به شما کمک می‌کند تا ضمن جلوگیری از تورم و کبودی، به فرم‌گیری صحیح پوست  بینی و خون‌رسانی خوب غضروف‌ها کمک کنید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

در این قسمت به شما توضیح داده ایم که چطور باید استراحت کنید تا احتمال بروز مشکلات و عوارض به حداقل برسد.

  • قرار دادن سر در زاویه 45 درجه

خوابیدن به پشت و قرار دادن سر در زاویه 45 درجه با استفاده از دو یا سه بالش، فشار را از روی بینی کم کرده و به کاهش تورم و التهاب کمک می‌کند. این وضعیت تنفس را برای بیمار آسان‌تر و از خرخر کردن جلوگیری می‌کند. برای حفظ این زاویه در طول شب، می‌توانید از بالش‌های مخصوص یا یک پتوی  تا شده در زیر تشک در ناحیه ی سر استفاده کنید.

  • نگه داشتن سر بالاتر از بدن

قرار دادن سر در سطحی بالاتر از بدن، به کاهش تورم و تجمع مایعات در ناحیه بینی کمک می‌کند. این امر به ویژه در روزهای اولیه پس از عمل، زمانی که تورم در بالاترین حد خود است، اهمیت زیادی دارد. 

  • پرهیز از خوابیدن بر روی شکم

خوابیدن به شکم، فشار زیادی به بینی وارد می‌کند و می‌تواند باعث ایجاد تورم، جابجایی و تغییر فرم غضروف‌های جدید شود.غضروف‌های بینی در دوران نقاهت بسیار حساس هستند و هرگونه فشاری می‌تواند روند بهبودی را با اختلال روبرو کند. بهتر است تا یک سال بعد از عمل روی شکم نخوابید.

  • خوابیدن تنها یا با رعایت فاصله از دیگران

خوابیدن بعد از عمل بینی به صورت تنها یا با رعایت فاصله از دیگران می‌تواند موجب راحتی بیشتر شما در فرایند بهبودی شود. اگر بهترین دکتر عمل بینی در کرج توصیه کرده است که در طول بازگشت به حالت عادی، با فاصله از دیگران بخوابید ، به توصیه او گوش دهید.

خودداری از غلت زدن حین خواب

برای جلوگیری از غلت زدن در خواب، ممکن است رعایت موارد زیر مفید باشد:

استفاده از تشک سفت: تشک سفت و مناسب می‌تواند کمک کند تا بدن در حالت مناسبی قرار گرفته و غلت نزند.

استفاده از چند بالش در اطراف خود : زمانی که چند بالش بزرگ را در اطراف خود قرار دهید ، می توانید از غلت زدن جلوگیری نمایید یا استفاده از بالش‌های مسافرتی نعل اسبی شکل.

آیا بعد از عمل بینی خوابیدن سخت است؟

در واقعیت، شکل خوابیدن افراد در حالت طبیعی متفاوت است، بنابراین بعد از انجام جراحی ، ضروری است که درباره نحوه خوابیدن مطالعات لازم را انجام دهید. معمولاً توصیه ی ما جراحان بینی این است  که حداقل برای یک تا چهار هفته پس از جراحی به پشت بخوابید، زیرا این کار باعث می‌شود  که به بینی آسیب نرسانید.

برای جلوگیری از چرخش بدن به سمت پهلو یا شکم، می‌توانید بالش زیر هر بازو یا زانو قرار دهید و به محض اینکه متوجه شدید دارید دارید به حالت قبلی باز می‌گردید، خودتان را کنترل کنید. پس از بهبود کامل، می‌توانید در هر وضعیتی که دوست دارید استراحت کنید، اما همچنان بهتر است به پشت بخوابید؛ زیرا این فرم خواب می‌تواند بینی شما را تا بهبود کامل برای دستیابی به شکل مناسب کمک کند و در عین حال ایجاد چین و چروک صورت را کاهش دهد.

جمع بندی

خوابیدن بعد از عمل بینی ، نقشی بسیار حیاتی را در نحوه بهبود و کاهش ورم شما ایفا می کند. اگر شما در طول دوره نقاهت خود به شکل صحیح نخوابید ، نه تنها ممکن است به بینی خود فشار وارد کرده و تورم را افزایش دهید ، بلکه امکان دارد بینی ضربه خورده و نتایج تغییر کنند. بنابراین توصیه می شود اول از همه به توصیه های پزشک خود گوش دهید. ایشان با در نظر گرفتن آنچه برای شما بهتر است ، مناسب ترین روش خوابیدن را به شما پیشنهاد می کنند.

0 0 آرا
امتیاز دهی
ثبت نام
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات

دکتر سیما ندافی

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چاپ صفحه