چسب زدن بینی بعد از جراحی چگونه است؟

بعد از رینوپلاستی، بینی برای مدتی با گچ پانسمان می شود. بعد از باز شدن گچ، همچنان نیاز است به کمک چسب ، ساختار جدید آن محافظت شود. چسب زدن بینی پس از جراحی زیبایی بینی در کرج ، یکی از مهمترین مراقبت های بعد از عمل است. شما بایستی طبق آموزش پزشک و تا زمانی که ایشان تعیین کرده است ، از چسب بینی استفاده کنید. در ادامه مقاله توضیحات کاملی در خصوص مزایا، نحوه استفاده از جسب بینی و مدت زمان استفاده از چسب برای شما توضیحاتی ارائه شده است.

 

چسب زدن بینی

مزایای چسب زدن بینی پس از جراحی

مزایای استفاده از چسب بینی پس از جراحی عبارتند از:

  •  کاهش تورم و کبودی: تورم و کبودی از عوارض طبیعی جراحی بینی هستند. چسب زدن به کاهش این عوارض کمک می کند.
  •  کمک به شکل گیری بینی: چسب بینی به پوست کمک می کند تا با شکل جدید بینی سازگار شود.
  •  تثبیت بینی: استفاده از چسب بینی به تثبیت بینی و جلوگیری از حرکت آن کمک می کند.
    چسب زدن بینی از زمان جراحی شروع میشود و تا زمانی که تورم بینی به طور کامل از بین برود، ادامه می یابد.

در اینجا چند نکته مهم در مورد چسب زدن بعد از رینوپلاستی آورده شده است:

  •  از چسب های مخصوص جراحی استفاده کنید. چسب 3M
  •   اگر به چسب حساسیت دارید، از آن استفاده نکنید.
  •   اگر پوست شما حساس است، از یک لایه محافظ روی پوست خود استفاده کنید.

چسب زدن بینی یکی از مراحل مهم پس از جراحی است که مزایای زیادی دارد. اگر قصد انجام رینوپلاستی دارید، حتماً در مورد این مرحله با یک دکتر خوب عمل بینی در کرج مشورت کنید.

مدت زمان استفاده از چسب بینی بعد از عمل

مدت زمان چسب زدن بینی بعد از عمل به عوامل مختلفی مانند نوع جراحی ، ضخامت پوست بینی، و میزان تورم بینی بستگی دارد. به طور کلی، مدت زمان استفاده از چسب بینی به شرح زیر است:

  1.  برای جراحی بینی استخوانی 4 تا 6 هفته
  2.  برای جراحی بینی گوشتی 6 تا 8 هفته

در جراحی بینی استخوانی، پوست بینی نازک تر است و تورم کمتری ایجاد می شود. بنابراین، مدت زمان چسب زدن بینی در این نوع جراحی کوتاه تر است. در جراحی بینی گوشتی، پوست بینی ضخیم تر است و تورم بیشتری ایجاد می شود. بنابراین، مدت زمان چسب زدن در این نوع جراحی طولانی تر است.

در برخی موارد، پزشک ممکن است توصیه کند که چسب زدن را تا زمانی که تورم بینی به طور کامل از بین برود، ادامه دهید.

برای انجام این مرحله، از چسب های مخصوص جراحی استفاده کنید. این چسب ها به پوست آسیب نمی رسانند و به راحتی از پوست جدا می شوند.

روش چسب زدن بینی بعد از عمل

اگر نحوه چسب زدن بعد از جراحی به درستی صورت نگیرد، ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد. پزشک پس از برداشتن گچ ، به بینی شما چسب می‌زند و آموزش‌های لازم را برای شما ارائه می‌دهد تا بتوانید در زمان نیاز به تعویض، این کار را به درستی در منزل انجام دهید. یکی از روش‌های متداول به شرح زیر است:

1. چسب زدن بینی را از نوک بینی آغاز کنید. سه تا پنج تکه چسب را برش دهید، هر یک با طول حدود 5 سانتی متر. از نوک بینی شروع به چسباندن کنید و تکه‌های چسب را به گونه‌ای بچسبانید که حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از یکدیگر را پوشش دهند. این کار را به سمت بالا روی پل بینی ادامه دهید تا کل پل بینی پوشش داده شود.

2. یک تکه چسب بلندتر را برش دهید و آن را به شکل U از زیر بینی بچسبانید، مراقب باشید که سوراخ‌های بینی پوشانده نشوند.

3. مرحله 1 را مجدداً تکرار کنید. این کار به منظور اطمینان از محکم قرار گرفتن چسبی که به شکل U به زیر بینی چسبانده بودید انجام می‌شود.

در شرایط عادی، چسب بینی باید هر 3-7روز یکبار بر اساس چربی پوست بینی برداشته شود و چسب جدید مجدداً اعمال شود. پس از چند هفته، چسب زدن بینی به منظور کمک به کاهش تورم تنها در طول شب انجام خواهد شد.

آیا چسب زدن بینی بدون عمل تاثیر دارد؟

استفاده از چسب بینی به تنهایی نمی توان باعث ایجاد تغییر و رفع مشکلات بینی شود. مثلا اگر پره های بینی تان پهن است یا به انحراف بینی دچار هستید ، به صرف چسب زدن نمی توانید به درمان و اصلاح این موارد بپردازید. بینی برای تغییر فرم به مداخلات پزشکی جدی تری نیاز دارد که طی پروسه جراحی به انجام می رسند.

دکتر سیما ندافی

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چاپ صفحه