ورم ناشی از جراحی بینی و راه برطرف کردن آن

غالبا پس از جراحی و دستکاری هر عضو تورم در محل جراحی وجود دارد در جراحی بینی در کرج نیز تورم بسیار شایع می باشد. این عمل با دستکاری کردن ساختمان بینی انجام می شود. جراح بینی برای ایجاد تغییر در ساختمان و ساختار بینی ، در داخل بینی تعدادی برش ایجاد کرده و اقدام به حذف یا تقویت غضروف های بینی می نماید. ورم ناشی از جراحی بینی ، در پی این تغییرات اتفاق می افتد. با دکتر سیما ندافی همراه باشید.

ورم ناشی از جراحی بینی

 

آیا شدت ورم بینی در افراد مختلف یکسان است؟

ورم در هر فرد شدت متفاوتی دارد. شدت ورم ناشی از جراحی بینی به سه عامل بستگی دارد که عبارتند از:

 1. نوع بینی : معمولاً ورم ایجاد شده در بینی های گوشتی ، بیشتر از بینی های استخوانی می باشد.
 2. میزان ایرادات بینی : هرچه ایرادات بینی بیشتر باشد، نیاز به تغییر بیشتری داشته و در نتیجه میزان ورم آن بیشتر خواهد بود.
 3. ویژگی های بدن هر فرد

لزوم رعایت مراقبت های قبل و بعد از جراحی

رعایت نکات و توصیه های قبل و بعد از این جراحی  موجب می شود تا بهترین نتیجه از این پروسیجر به دست آمده ، احتمال بروز عوارض تا حد بسیار زیادی کاهش یابد و در روند بهبودی تسریع ایجاد شود.

از بین بردن ورم صورت بعد از جراحی بینی

راه های زیادی برای کاهش ورم ناشی از جراحی بینی وجود دارد، همچون :

استفاده و پرهیز ازمصرف برخی از مواد غذایی :

 1. مصرف آبمیوه و میوه جات تازه را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
 2. در روزهای ابتدایی از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیاد دارند خودداری کرده و غذاهای نرم میل نمایید.
 3. از خوردن غذاهای پرادویه و شور پرهیز کنید.

انجام برخی از فعالیت ها و پرهیز از انجام برخی دیگر

 1. به هنگام خواب با گذاشتن دو یا سه بالشت، سر را از سطح بدن بالاتر نگه دارید.
 2. سر خود را پایین نگرفته و از خنده، عطسه و گریه شدید اجتناب نمایید.
 3. از کمپرس سرد در 3 روز ابتدایی استفاده کنید.

آمپول کاهش ورم بینی

تورم در برخی از افراد بسیار دیر فروکش می کند، در چنین وضعیتی و در صورت لزوم جراح بینی کرج از تزریق کورتون برای کاهش تورم بهره می گیرد.

انواع ورم ناشی از جراحی بینی

دو نوع ورم بینی ناشی از عمل بینی وجود دارد :

 • ورم حاد
 • ورم مزمن

ورم حاد تا دو ماه پس از عمل بینی ، امری عادی است. این ورم به علت تغییرات و دستکاری های انجام شده بر روی بافت بینی در حین عمل نمود پیدا می کند. انتظار می رود ورم حاد ، با گذشت دو ماه از رینوپلاستی برطرف گردد. این نکته هم قابل ذکر است که برای بینی های گوشتی با پوست ضخیم ممکن است تورم بینی با گذشت بیش از دو ماه بهبود پیدا کند.

منظور از نوع مزمن ورم ناشی از جراحی بینی ، همان میزان تورم جزئی است که در دو سمت بینی یا روی پل آن باقی می ماند و نهایتاً بعد از 180 روز به صورت تدریجی به بهبودی می رسد. ورم مزمن ممکن است در بخش نوک بینی نمایان تر باشد.

عواملی که روی میزان ورم ناشی از جراحی بینی تاثیر می گذارند

همانطور که گفته شد ، بهبودی ورم ، از عمل بینی با گذر زمان حاصل می شود ؛ در این راستا عواملی هستند که بر افزایش این بازه زمانی نیز تاثیر گذارند :

 • انواع پوست : پوست چرب، ضخیم، کبود شده یا پوستی که در کل نسبت به بقیه، سریع تر دچار ورم می شود.
 • از طرفی عدم رعایت دستورات مراقبتی بعد از جراحی هم در ورم طول کشیده موثر است. مثل مصرف سیگار ، فلیان ، حرف زدن طولانی ، مصرف تندی و سیر ، شروع به ورزش های سنگین زودتر از زمان درست ، مسافرت در هفته های اول جراحی و عدم مصرف داروهای تجویز شده
 • جراحی ترمیمی بینی : ورم ناشی از جراحی اولیه بینی سریع تر بهبود می یابد، اما بینی متورم پس از عمل ترمیمی ممکن است برای بهبودی به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.
 • میزان تغییرات اعمالی : هر چقدر بینی دارای مشکلات ظاهری و غیر قرینگی ، کجی و سابقه ضربه و آسیب بیشتری باشد و نیاز به اصلاحات و زمان بیشتر برای اجرای این اصلاحات بر روی بافت بینی داشته باشد ، شاید ورم بعد از جراحی بیشتر نمود کند.

 

ورم ناشی از جراحی بینی + دکتر سیما ندافی

از بین بردن ورم صورت بعد از جراحی بینی

راه های موثری برای کاهش کبودی و ورم ناشی از جراحی بینی وجود دارد. برخی اقدامات برای کاهش ورم بینی باید توسط جراح و برخی توسط خود شخص در خانه انجام می شوند. در ادامه در مورد بهترین راه ها برای کاهش ورم بینی ناشی از جراحی صحبت می کنیم.

راه های خانگی کاهش تورم بینی :

 • در مورد جراحی خود و نتیجه عمل استرس نداشته باشید.
 • از خوابیدن و ماندن در بستر بیش از دو ساعت خودداری کنید.
 • راه رفتن کوتاه مدت در منزل توصیه می شود.
 • چسب زدن بینی را به طور منظم تا زمان توصیه شده توسط جراح ادامه دهید.
 • از انجام ماساژهای سرخود و به توصیه دیگران خودداری کنید و فقط در صورت آموزش جراح اقدام به ماساژ بینی نمایید.

تزریق کورتون در پوست های ضخیم و بینی های گوشتی وگاها کج ؛ برای کاهش ورم پوست و تقلیل حافظه پوست قابل استفاده می باشد. میزان این تزریق بسیار کم و رقیق شده است و در دستان جراح شما هیچ عارضه ای ایجاد نمی کند. غالبا با تزریق کورتون در مناطق خاص نوک بینی و استفاده از چسب کوتاه مدت ، تورم های پایدار و حافظه ای در پوست های ضخیم بهبود نسبی خوبی پیدا می کنند. ضرورت استفاده از تزریق کورتون توسط جراح شما تصمیم گیری می شود.

برنامه زمانی ورم بعد از جراحی بینی

هفته اول

 بعد از رینوپلاستی در پایان جراحی ، پزشک دو تامپون را درون سوراخ های بینی شما قرار می دهد تا خونریزی را کنترل کرده و از ایجاد چسبندگی جلوگیری کند . این ورم در هفت روز اول به بیشترین مقدار خود خواهد رسید ، بنابراین به یاد داشته باشید چیزی که در این زمان می بینید نتیجه نهایی نیست و برای مشاهده نتیجه حاصل شده از این عمل ، باید منتظر بمانید. در دو روز اول بعد از جراحی استفاده از کمپرس یخ روی چشم‌ها بسیار کمک کننده و آرامبخش است.

هفته دوم

در این هفته ، بخشی از ورم بینی از بین خواهد رفت و می توانید به فعالیت های عادی خود برسید. ممکن است جراح توصیه کند تا برای کمک به کاهش این ورم از داروهای کنترل کننده تورم استفاده بفرمایید.

هفته های سوم و چهارم

در این زمان در اکثر بیماران با پوست مناسب و غیر گوشتی قسمت قابل توجهی از تورم کاهش می یابد. در این مرحله از دوره نقاهت ، تقریبا شکل نهایی بینی قابل مشاهده است ، اما با اینحال باید به مدت حدود ۱/۵_۲ سال منتظر بمانید تا ورم ناشی از جراحی بینی به صورت کامل از بین برود.

هفته پنجم به بعد

تورم ایجاد شده از ماه اول به بعد ، کمتر دیده می شود و التهاب باقی مانده نیز با سرعت بیشتری برطرف می شود. علاوه بر این ، نوک بینی ، غضروف و یا گرافت استخوان در جای خود فیکس می شوند.

ورم بعد از عمل بینی تا چه حد طبیعی است؟

ورم روی صورت شما ، به تکنیک استفاده شده و گستردگی این پروسه بستگی دارد. تمامی بیماران در هفت روز اول تورم بیشتری را تجربه می کنند ، مخصوصا در روزهای اول تا سوم. اما همانطور که گفته شد بیشتر این تورم باید بعد از یک ماه از بین رفته باشد ، بنابراین در صورتی که ورم بینی شما در حال افزایش بود با پزشک خود تماس بگیرید زیرا ممکن است دلیل این مشکل عفونت و یا سینوزیت باشد.

ورم ناشی از جراحی بینی تا چه حد ماندگاری دارد؟

بدن هر فرد واکنش متفاوتی به رینوپلاستی خواهد داشت ، به خاطر همین نمی توان یک زمان دقیق برای برطرف شدن تورم بعد از عمل بینی تعیین کرد. در اکثر موارد ، بیشتر از ۴۰-۶۰ درصد این تورم در فاصله بین ماه اول تا ششم برطرف می شود و مابقی نیز آرام از بین خواهد رفت. در کل باید برای دیدن نتیجه نهایی جراحی خود ، حداقل یک سال و نیم صبر کنید ؛ مخصوصا اگر عمل شما با استفاده از تکنیک باز صورت گرفته باشد.

ورم ناشی از جراحی بینی ترمیمی

عمل ثانویه ، یک جراحی سخت است که در آن ساختار و عملکرد بینی بازیابی می شود. از آنجایی که این پروسیجر روی بافت اسکار به انجام می رسد ، بهبود بینی نیاز به زمان بیشتری خواهد داشت. بنابراین طبیعی است که تا دو سال با این عارضه دست و پنجه نرم کنید.

می توانید از همان مراقبت های بعد از عمل اولیه نیز بهره بگیرید تا روند فروکش ورم را سریع تر نمایید. وضعیت خواب نیمه نشسته ، تزریق استروئید و مصرف مکمل های طبیعی مثل آرنیکا و بروملین با نظر جراح بینی ؛ دوری از گرما و سرما ؛خمیده نکردن سر به پایین و اجتناب از مصرف تندی ، شوری ، سیر و حبوبات می توانند در این راه به شما کمک کنند.

ورم نوک بینی بعد از جراحی نوک بینی بعد از پروسه جراحی ، بیشتر از مناطق دیگر دچار ورم می شود. دلیل این مسئله ، این است که نوک این عضو روی بافت غضروفی قرار داشته و از بافت نرم و پوست ضخیم تشکیل شده است. به همین خاطر ، پوست آن دیرتر با کانتور جدید هماهنگ خواهد شد. بنابراین انتظار داشته باشید که ورم ناشی از جراحی بینی در قسمت نوک بیشتر باشد و این فرم نهایی بینی شما نمی باشد. با گذشت زمان این تورم برطرف شده و نوک این عضو به سر جای خود باز می گردد. هر چه پوست بینی ضخیم تر باشد ، تورم نوک بینی بیشتر بوده و زمان طولانی تری را برای بهبودی و کاهش نیاز دارد.

برای کاهش ورم بینی بعد از جراحی چی بخوریم؟

بعد از جراحی زیبایی بینی ، بهتر است غذاهایی را در رژیم خود بگنجانید که سدیم کم و پروتئین زیاد داشته باشند. برای اینکه میزان التهاب بعد از این عمل را کمتر کنید ، توصیه می شود روزانه مقدار متعادلی از کربوهیدرات و پروتئین بخورید. همچنین تا جای ممکن آب بنوشید و از مصرف کافئین و الکل ؛سیر و تندی و فلفل دوری نمایید.

نوشیدن آبمیوه های طبیعی مثل آب آناناس و هلو می توانند تاثیر خوبی روی ورم ناشی از جراحی بینی داشته باشند. به یاد داشته باشید که از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن دارند امتناع ورزید ؛ حرکت کردن بیش از اندازه فک به دنبال خوردن یا صحبت کردن و خمیازه و خنده می تواند روی ورم جراحی بینی تاثیر داشته و آن را بیشتر کند.

ورم نوک بینی بعد از عمل

بعد از اتمام این پروسیجر ، نوک بینی قسمتی است که بیشتر از همه ورم می کند. دلیل آن هم این است که نوک بینی روی یک بافت غضروفی قرار گرفته و متشکل از بافت نرم و پوست ضخیم است. به همین دلیل پوست آن با سرعت کمتری به شکل جدید بینی عادت کرده و باعث بروز ورم می شود. بنابراین به یاد داشته باشید که امکان دارد در روزها و هفته های اول بینی کمی سربالاتر از حدی که می خواستید به نظر برسد. اما جای نگرانی نیست زیرا زمانی که این تورم برطرف شود ، نوک بینی به سر جای اصلی خود باز می گردد.

 

ورم بینی بعد از عمل

 

ماساژ به برطرف شدن ورم بعد از جراحی بینی کمک می کند؟

زمانی که گچ برداشته شد با تورم بینی مواجه هستیم که از یک بیمار به بیمار دیگر متغیر بوده و به عواملی مثل ضخامت پوست نوک بینی ؛ میزان غیر قرینگی ها ؛ دفورمیتی های قبل از عمل ، میزان مراقبت بیمار بعد از جراحی و زاویه خوابیدن او بستگی دارد . گاهی در بعضی موارد برای کاهش تورم نیاز به ماساژ بینی خواهد بود که یا توسط جراح شما انجام می شود و با با احتیاط به شما آموزش داده می شود و گاهی به کم شدن تورم و شکل گرفتن این عضو کمک می کند. توجه داشته باشید که بعد از عمل ، ساختار بینی هنوز استحکام کافی را ندارد ، پس این کار باید با دقت و بدون فشار انجام شود و تا جراح شما آموزش و اجازه نداده‌ اند از انجام خودسر ماساژ بینی خودداری بفرمایید.

تکنیک های جراحی برای کاهش ورم بینی بعد از رینوپلاستی

تکنیک و محل درست بلند کردن پوست

در جراحی زیبایی بینی ، پوست باید از روی غضروف و استخوان اصلی بلند شود و درواقع چگونگی بلندکردن این پوست است که روی میزان ورم بینی بعد از جراحی تأثیر می گذارد. وسعت بلند کردن پوست و plan درست جراحی اهمیت دارد و می تواند بسیار اثرگذار باشد. باید دقت بسیاری در وسعت و plan بلند کردن پوست وجود داشته باشد تا مقدار ورم و کبودی که دقیقا بعد از جراحی ظاهر می شود، به حداقل خود برسد. به علاوه، plan و جایگاه درست شکستن استخوان بینی برای باریک و صاف کردن آن نیز در میزان ورم بعد از جراحی بینی نقش زیادی داشته باشد.

استفاده از پک یخ

استفاده فوری از یخ دقیقا بعد از عمل می تواند به این نوع از تورم بینی بعد از جراحی کمک کند. طی 24 ساعت اولیه هر نیم ساعت ، و در 24ساعت دوم هر یک ساعت ؛60ثانیه روی چشم‌ها یخ گذاشته شود چرا که این زمان می تواند بیشترین تأثیر را داشته باشد.

چه زمانی باید نگران ورم بعد از جراحی بینی باشیم؟

درحالی که بطور کلی ورم بعد از عمل بینی امری طبیعی و قابل انتظار است، مواردی وجود دارند که در آنها ورم شدید یا مداوم می تواند باعث نگرانی شود. اگر هرکدام از علائم زیر را داشتید فورا با جراح خود تماس بگیرید:

 • ورم شدیدی که طی گذشت زمان نه تنها بهبود نمی یابد بلکه بدتر هم می شود
 • تورمی که به شکل نامتقارن ظاهر می شود و به مدت بیش از یک هفته دوام دارد
 • ورمی که همراه با درد شدید، تب یا خروج ضایعاتی از محل جراحی همراه است
 • تنفس سخت از بینی به دلیل وجود ورم

لازم به یاد آوری است که در بینی‌های کج و غیر قرینه پس از اصلاح جراحی امکان تورم در سمت برجسته و یا دارای جای زخم بیشتر خواهد بود.

مراقبت بعد از جراحی

قطعا نحوه مراقبت بیمار بعد از جراحی و عدم رعایت دستورات جراح ، حرف زدن طولانی و راحت ، گفتگوی تلفنی ، ورزش ، خم کردن سر به پایین ، مصرف غذاهای تند و شور و ترشی و لقمه بزرگ و مصرف برخی مواد غذایی مثل سیر و زنجبیل و از این قبیل ، در بروز تورم بعد از جراحی موثر است.

نحوه خواب بعد از جراحی بینی

روش نیمه نشسته و عدم خوابیدن روی دست راست و چپ و کوتاه مدت در وضعیت دراز کش بودن در کاهش ورم بینی بعد از جراحی موثر است. از خوابیدن بیش از دو ساعت (به جز خواب شب) جدا خودداری کنید ولی خودتان را خسته هم نکنید.

انجام فعالیت های روز مره

شما تا یک هفته بعد از جراحی امکان رفتن سر کار و انجام فعالیت های روزمره را نخواهید داشت و رعایت نکات آموزشی توسط جراح به شما کمک می کند تا لذت بیشتری از نتیجه جراحی ببرید.

فراموش نکنید این جراحی یک کار تیمی دوطرفه بین جراح و بیمار است و با عدم رعایت های بعد از جراحی از بهترین جراحی هم لذت نخواهید برد.

0 0 آرا
امتیاز دهی
ثبت نام
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات

دکتر سیما ندافی

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چاپ صفحه