جراحی بینی کج در کرج | دکتر سیما ندافی

اغلب افراد به دلیل ضربه خوردن به بینی یا به طور مادرزادی دچار کجی بینی می شوند. به منظور اصلاح شکل ظاهری این بینی ها ، جراحی بینی کج انجام می شود. معمولا افراد تصور می کنند کجی و انحراف بینی ، یکی می باشد در حالی که این باور کاملا اشتباه است. با دکتر سیما ندافی بهترین جراح بینی کج کرج همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را درباره این نوع از جراحی زیبایی بینی در کرج به دست آورید.

عکس قبل و بعد جراحی بینی کج - دکتر سیما ندافی

تفاوت کجی بینی و انحراف بینی

 • در بینی های کج ، کجی بینی کاملا قابل مشاهده می باشد و ممکن است فرد اصلا دچار مشکلات تنفسی نشود. اما افرادی که دچار انحراف بینی هستند مشکلاتی چون اختلالات تنفسی دارند و شاید در ظاهر مشخص نباشد.
 • همچنین انحراف بینی جزو جراحی های درمانی محسوب می شود و بیمه هزینه آن را متقبل خواهد شد اما کجی بینی جزو جراحی زیبایی می باشد و بیمه هزینه آن را پرداخت نخواهد کرد.
 • کجی بینی بر اثر عوامل وراثتی یا ضربه وارد شدن به بینی می باشد اما انحراف بینی به دلیل کجی تیغه میانی بینی می باشد. افرادی که دچار انحراف بینی هستند معمولا با گرفتگی بینی مواجه می شوند.
 • چنانچه تیغه داخل بینی کج باشد ، فرد دچار انحراف بینی شده است، این در حالیست که داشتن انحراف بینی به این معنا نیست که الزاما ظاهر بینی هم کج به نظر برسد اما کجی بینی به معنی کج بودن هرم بینی می باشد که اکثرا با انحراف تیغه بینی همراه است.

درمان بینی کج

چنانچه کجی بینی تنها در قسمت تیغه داخلی میانی بینی باشد با جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی قابل اصلاح می باشد، اما در صورتی که کجی بینی در ظاهر نیز دیده شود، اصلاح داخل و خارج بینی الزامی می باشد و جراحی زیبایی بینی و انحراف بینی به طور همرمان انجام خواهد شد.

دکتر سیما ندافی جراحی بینی کج را به روش بسته که در تخصص هر جراحی نیست و نیاز به تبحر بهترین جراح بینی کرج دارد انجام می دهند و نتایج زیباتر و برگشت ناپذیری را برای شما به ارمغان می آورند.

ویژگی های بینی های کج

 1. عدم تقارن
 2. گرفتگی بینی
 3. ایجاد عدم هماهنگی در ظاهر افراد
 4. بروز مشکلات تنفسی

 

تکنیک کاشت غضروف جهت اصلاح بینی های کج و غیر قرینه

نحوه انجام پروسه جراحی بینی کج

این جراحی به نام سپتو پلاستی یا انحراف بینی معروف است و حدود یک ساعت به طول می انجامد و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در این جراحی از تکنیک های روز دنیا بهره گرفته می شود و برشی ایجاد شده تا پزشک به بخش های مختلف بینی دسترسی داشته باشد. در مرحله بعدی بهترین دکتر عمل بینی کج در کرج با حذف یا جا به جایی غضروف و استخوان ، این عارضه را برطرف می کند.

در خاتمه کار ، با بخیه های جذبی و غیر جذبی زخم ها بسته می شوند. در صورت لزوم و با تشخیص بهترین جراح بینی کج در کرج ، تامپون یا اسپلینت داخل بینی قرار می گیرد و اگر بینی کج نیاز به اصلاح ظاهری هم داشته باشد همزمان عمل زیبایی هم در بینی کج انجام می شود و در این موارد گچ یا اسپلینت خارجی هم گذاشته می شود. معمولا یک هفته بعد گچ و تامپون خارج می شود و اسپلینت داخلی معمولا بسته به شدت انحراف یک تا دو هفته بعد خارج می شود.

عوارض این روند

لازم به ذکر است که چون بینی عضوی است که عناصر مهم مثل مغز ؛ چشم ؛ مجرای اشکی و عصب و شریان و غیره در مجاورت آن هستند پس اصلاح  اشکالات بینی در جراحی بینی کج تا هر جا که بینی راه بدهد ممکن می ‌باشد و شاید راست شدن آن به طور کامل امکان پذیر نباشد. تورم ، التهاب ، کبودی ، خونریزی از عوارض احتمالی آن می ‌باشند که بدون مداخله در سیر بهبود بر طرف می گردند. سوراخ شدن سپتوم یا تیغه بینی و هماتوم می باشد که در انحراف‌ های خیلی شدید و آسیب های مخاط محتمل است. در نظر داشته باشید که دقت در  انتخاب پزشک از بروز این عوارض می کاهد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی کج به شرح زیر می باشد :

 • به طور مرتب از داروهای تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.
 • تا یک هفته بعد از انجام جراحی بینی ، از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 • تا 6 ماه از عینک استفاده نکنید و افرادی که  ملزم به استفاده از عیک طبی هستند قبل از جراحی با هماهنگی پزشک اقدام به تهیه لنز نمایند و چهار روز بعد از جراحی می توانند از لنز استفاده کنند. افرادی که تحت نظر چشم پزشکشان مجاز به استفاده از لنز نیستند، بعد از برداشتن گچ بینی ، نحوه استفاده از عینک را آموزش خواهند دید.
 • از رفتن به مکان های شلوغ که امکان ضربه خوردن به بینی وجود دارد خودداری کنید.
 • تا مدتی بعد از عمل بینی ، برای کاهش کبودی یا تورم ، از کمپرس آب سرد بر روی گونه ها و نواحی اطراف چشم استفاده کنید.
 • 4 ساعت بعد از جراحی بینی کج می توانید شروع به غذا خوردن کنید. از غذاهای نرم و رقیق استفاده کنید. از جویدن و خوردن غذاهای سخت پرهیز کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید پرهیز کنید.
 • تا قبل از بهبودی کافی از برقراری رابطه جنسی اجتناب کنید.
 • از مصرف الکل و استعمال دخانیات بپرهیزید. زیرا روند بهبود را با اختلال مواجه می کنند.
 • بعضی از میوه ها مانند آناناس می تواند به روند بهبودی شما کمک کنند.
 • تا زمان بهبودی کامل از عینک استفاده نکنید.
 • حداقل به مدت دو ماه پس از جراحی بینی ، در هنگام خواب به کمک چند بالش سر را در حالت بالاتر از بدن قرار دهید و به پشت بخوابید.
 • تا زمانی که بر روی بینی شما گچ و پانسمان وجود دارد از استحمام بپرهیزید.

عکس قبل و بعد جراحی بینی کج - دکتر ندافی

اگر بعد از جراحی بینی ، با این علائم مواجه شدید به پزشک خود اطلاع دهید :

 1. مشاهده خونریزی
 2. خارج شدن چرک از بینی
 3. احساس گیجی
 4. تنگی نفس
 5. درد زیاد در ناحیه بینی
 6. حالت تهوع و استفراغ مکرر
 7. بروز تب بالای 38 درجه
 8. بروز جوش های پوستی زیاد در بدن

چه مدت طول می کشد تا بهبودی حاصل شود ؟

دوران نقاهت جراحی بینی با توجه به نوع عمل و وضعیت جسمانی فرد ممکن است 7 الی 10 روز طول بکشد.

هزینه جراحی بینی کج

هزینه کجی و انحراف بینی با هم یکسان نیست. همچنین هزینه جراحی بینی کج بسته به فاکتور های متعدد برای هر فرد متغیر می باشد و پس از معاینه بهترین جراح بینی کج در کرج مشخص خواهد شد.

نشانه های کج شدن بینی

در برخی موارد که انحراف بینی وجود داشته باشد ، هیچ نشانه ای دیده نمی شود ، ولی غالبا  علائمی بروز می کند که نیاز به جراحی بینی کج خواهد داشت. در ادامه برخی از این نشانه ها را ذکر کرده ایم :

 • مسدود شدن یک یا هر دو سوراخ بینی : انحراف و کج شدن تیغه ی داخلی بینی می تواند یک یا دوطرفه باشد و تنفس را مشکل سازد. در حالت عادی رفلکسی در بینی آفریده شده است که در هر ۳۰ ثانیه تا ۳۰ دقیقه از یک بینی تنفس می کنیم و آرام تنفس بین سوراخ ‌های بینی تعویض می شود و حالا از سوراخ دیگر تنفس می ‌نماییم ۰پس در زمانهای کوتاهی هردو بینی می‌ توانند همزمان تنفس کنند. ولی در مواقع انحراف بینی همواره یک سمت بینی یا هردو طرف بسته می‌باشد. تنفسل این نوع بینی ها مشکل بوده و در زمان بروز سرما خوردگی و تورم مخاط بینی ؛ تنفس سخت تر هم می شود.
 • خون دماغ شدن : به علت انحراف بینی سطح مخاط سپتوم یا تیغه بینی به علت برخورد بیشتر و شدیدتر هوا ؛ خشک می شود و ریسک خونریزی افزایش می یابد.
 • درد در صورت : گاهی به علت شدت انحراف بینی می تواند منجر به سردرد یا درد بشود.
 • تنفس صدا دار : انحراف سپتوم یا تیغه بینی می تواند یکی از هزاران علت خر خر شبانه باشد.
 • خوابیدن به یک طرف : در هنگام خواب به هر سمتی که چرخش کنیم و بخوابیم بینی همان سمت بسته می شود. در یک فرد با انحراف بینی شخص یاد می گیرد که برای تنفس بهتر در طول خواب به سمتی بخوابد که انحراف بینی دارد و بسته است و این خود یک راه شناخت انسداد بینی نیز می‌ باشد.

کج شدن بینی بعد از جراحی

شاید برای شما یا اطرافیانتان این اتفاق پیش آمده باشد که بعد از جراحی بینی کج ، عیوب موجود بر طرف نشده باشند و یا این عضو باز هم کج شود. دلایل مختلفی در وقوع این مشکل دخیل هستند ، اما در بیشتر موارد خود فرد متقاضی باعث کج شدن بینی می شود. دلیل آن ، رعایت نکردن دستوراتی است که از جانب بهترین جراح بینی کج در کرج در اختیار وی قرار گرفته است. از مواردی که تمامی پزشکان روی آن تاکید دارند ، این است که بینی  نباید تحت فشار قرار گیرد ؛به خصوص در وضعیت خواب.

نمونه کار عمل بینی کج توسط دکتر سیما ندافی

 

 

دیگر مواردی که پزشک به شما گوش زد خواهد کرد ، شامل کارهایی است که باید از انجام آن پرهیز کرده و یا به آن روی آورید ؛ و در صورتی که در پیروی از این امور جدیت به خرج ندهید ، ممکن است بینی تحت تاثیر قرار گرفته و کج شود. برای مثال مصرف سیگار و قلیان به خاطر شکل خاصی که با پک زدن به عضلات صورت داده می شود  و گذاشتن عینک و دستکاری و لمس مکرر بینی و عدم رعایت در روش خنده و خمیازه.

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار روی این معضل ، محتاط نبودن فرد هنگام انجام فعالیت های روزانه و فیزیکی خود می باشد. اگر متقاضی جراحی بینی کج ، پس از عمل در ورزش های تماسی شرکت داشته باشد و از گاردهای محافظ بهره نگیرد ، و یا زودتر از زمان توصیه شده ورزش را شروع نماید احتمال زیادی وجود دارد که بینی آسیب دیده و دچار کجی گردد.

البته در مواردی ، بیمار مقصر نیست و قرار گرفتن در موقعیت هایی مثل مشاجرات خیابانی و یا تصادفات رانندگی ، یا حتی برخورد اتفاقی شخص دیگری به صورت او می تواند منجر به وقوع این عارضه شود.

در صورتی که به هر یک از دلایل بالا بینی شما کج شد ، این گزینه را در اختیار دارید که در درجه اول با نظر جراح اصلی خودتان اقدامات لازم را انجام دهید و یا با مراجعه به یک جراح بینی خوب در کرج که در تکنیک کاشت غضروف  مهارت داشته باشد  به بهترین روش این مشکل را برطرف کرده و از بروز ایرادات دیگر نیز جلوگیری نمایید.

درمان کجی بینی با ماساژ

برای خیلی از بیماران این سوال پیش آمده که آیا می توان با ماساژ دادن ، بینی کج را صاف کرد؟ برای پاسخ به این سوال مقالات و پست هایی در اینستاگرام و سایت ها دیده می شود اما باید توضیح بدهم که یک بینی کج فقط با جراحی قابل اصلاح خواهد بود و بعد از عمل جراحی زیبایی بینی کج با دو احتمال برای ظاهر کج مواجه خواهیم شد :

 • اختلال در جمع شدن و شکل گیری پوست در بینی‌های کج

گاهی بعد از جراحی بینی‌های کج یک طرف بینی تورم بیشتری به علت حافظه کجی خواهد داشت که در اینگونه مواقع با راهنمایی و آموزش جراح می توان با ماساژ ملایمی به کاهش حافظه پوست و تورم ایجاد شده کمک کرد

در اصل بعد از صاف شدن بینی آن سمت از بینی که خوابیده تر می‌باشد بعد از اصلاح پوست بیشتری برای جمع شدن خواهد داشت و چنانچه این تورم به موقع فرو کش نکند به علت تشکیل بافت فیبروز در زیر آن دیگر قابل برگشت نخواهد بود و ظاهری کج را از خود نمایش می دهد. در این گونه موارد استفاده از ضد التهاب های خوراکی و یا تزریق تریامسینولون در پوست بینی و همچنین ماساژ ملایم به کاهش تورم پوست کمک خواهیم کرد.

 • اختلال در اصلاح استخوان بینی کج

در بینی‌های کج ما داری دفورمیتی و غیر قرینگی رشد در قسمت استخوانی هم هستیم و به علت اتصال استخوان بینی به استخوان فک و سینوسها و از بالا با جمجمه و مغز؛ محدودیت هایی در شکستن آنها خواهیم داشت.

بنابراین باریک کردن بینی یا صاف کردن آن تا هر جا که ما دوست داریم به این دلایل شاید به طور قطعی امکان پذیر نباشد و در سمتی که بینی کج است دچار برآمدگی بیشتر استخوان در محل اتصال بینی با گونه باشیم و یا استخوان بینی در یک طرف چنان دچار شکستگی باشد که با هیچ سوهان و شکستنی امکان اصلاح کامل کجی آن فراهم نشود

در این گونه مواقع اینکه ماساژ یا جراحی در دو مرحله می تواند کمک کننده باشد یا خیر به نظر جراح بینی شما بستگی دارد.

روش ماساژ بینی

در ماساژ بینی محل تورم بینی در نوع ماساژ نقش دارد. پیشنهاد من این است که حتما به تذکر و آموزش جراح خود توجه بفرمایید و سر خود و یا به پیشنهاد دیگران هیچ اقدامی برای ماساژ انجام ندهید.

با حرکت ملایم دست روی بینی به سمت بالا و یا حرکت ملایم چرخشی روی محل تورم ؛ جریان خون در ناحیه بهتر شده و کمک به کاهش تورم می نماید. ولی در نظر داشته باشید که ماساژ باید مقابل آینه باشد و به هیچ وجه بینی به سمتی کج نشود.

نکته پایانی

چنانچه بینی بعد از گذشت مدت کوتاهی از جراحی مورد اصابت ضربه قرار گیرد ، ممکن است کجی بینی برگردد. بنابراین افرادی که جراحی بینی کج را انجام می دهند بیش از سایر زیباجویان باید از بینی خود مراقبت کنند.

در انتخاب جراح یا پزشک خود دقت کنید زیرا اگر جراحی بینی توسط یک جراح بینی کج خوب در کرج انجام نشود ؛ علاوه بر نتیجه نامطلوب می تواند منجر به ایجاد عوارض در شما شود.

0 0 آرا
امتیاز دهی
ثبت نام
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات

دکتر سیما ندافی

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چاپ صفحه