جراحی بینی شکسته | جا انداختن بینی شکسته

استخوان بینی ممکن است در اثر سوانحی ، چون تصادف ، اصابت ضربه در پی ورزش های رزمی ، افتادن بر زمین و غیره دچار شکستگی شود. زمانی که استخوان ها و غضروف های بینی مورد اصابت واقع شده و می شکنند ، در تیغه بینی ، لخته ایجاد شده و همین امر موجب مشکلات تنفسی در افراد می شود. برای درمان بینی های شکسته شده ، بهتر است که در همان روزهای اول به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید تا در صورت نیاز به انجام عمل جراحی بینی در کرج ،  بهترین جراح بینی کرج ، دکتر سیما ندافی ، جراحی بینی شکسته را برای شما به انجام رساند.

 

جراحی بینی شکسته - دکتر سیما ندافی

 

زیرا بینی در روزهای ابتدایی بینی ، آمادگی بیشتری برای ترمیم شدن دارد و اگر شکستگی شدید نباشد ، با جا انداختن بینی مشکل حل شده و در غیر این صورت باید جراحی بینی شکسته را انجام داد. در برخی از افراد ممکن است این شکستگی در ظاهر ساختمان بینی نیز تغییر ایجاد نماید که افراد با انجام جراحی زیبایی بینی می توانند ، این مشکل را برطرف نمایند. در ذیل در این باره توضیح داده ایم.

شکستگی بینی و عمل زیبایی

بسیاری از افرادی که دچار شکستگی بینی شده اند ، در این باره می پرسند آیا می توان جراحی بینی شکسته و زیبایی بینی را به طور همزمان انجام داد ؟ خیر ؛ توصیه نمی شود که این دو عمل همزمان ، انجام شود ؛ زیرا به علت شکستگی استخوان بینی و نیز شکستگی هایی که ضمن جراحی زیبایی ، جراح انجام می دهد ، منجر به بد شکلی های جبران ناپذیر خواهد شد. ترجیحا بهتر است ۶ ماه از شکستگی بینی با جراحی زیبایی فاصله باشد. ابتدا شکستگی ، در ۳-۵ روز اول جا اندازی شود و سپس ۶ ماه بعد اقدام به زیبایی گردد.

تشخیص شکستگی بینی

جراح بعد از اینکه از علائم شما مطلع شود ، سوالاتی را مطرح می نماید. برای مثال چگونه دچار شکستگی شدید ، اینکه قبلا نیز بینی شما شکسته و یا آسیب شدیدی دیده است یا نه و یا اینکه تا به حال تحت جراحی زیبایی بینی قرار گرفته اید یا خیر. در قدم بعدی ، ایشان شروع به بررسی ظاهر بینی می کند. در این روند شکل و تقارن بینی، محل استخوان ها و مکان قرار گیری سپتوم مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. هر گونه غیر قرینگی و لمس پله در استخوان بینی و یا تجمع خون ؛ در این معاینه مشخص می شود.

پزشک با استفاده از ابزاری مخصوص به نام اسپوکولوم بینی ، به آرامی سوراخ های این عضو را از هم باز کرده و سطح داخلی هر طرف سپتوم را بررسی می کند تا از عدم وجود کبودی و لخته خون مطمئن شود. در اکثر موارد نیاز به انجام رادیو گرافی یا X ray وجود ندارد.

اگر بینی دفورمه شده باشد ، جریان هوا در آن مسدود شده و یا با علائم شدید دیگری مثل تجمع خون در پشت بینی یا تیغه بینی دچار شده باشید ممکن است به جراحی بینی شکسته نیاز باشد.

وقتی بینی شکست ، چه اقدامی باید انجام بدهیم؟

شکستگی در این عضو همیشه یک مورد اورژانسی نیست ، اما در هر صورت باید هر چه زودتر به مراکز درمانی مراجعه کنید. درمان به موقع می توان از بروز عوارضی مثل مشکل در تنفس و کجی ظاهری جلوگیری نماید.

در مواردی که شکستگی اتفاق افتاده است ولی جابجایی استخوان ایجاد نشده باشد نیازی به جا اندازی ندارد و صرف استفاده از کیسه یخ هر یک ساعت ۶۰ ثانیه روی بینی تا ۴۸ ساعت و مصرف داروهای ضد التهاب مثل ژلوفن و مصرف قطره های ضد التهاب مخاط بینی مثل بتامتازون و فنیل افرین حدود ۳_۵ روز تا کاهش تورم بینی کافی خواهد بود. اما در صورت شدت عارضه و شکستگی با جابجایی استخوان نیاز است تا جراحی بینی شکسته یا دیگر درمان ها به انجام برسد.

جا انداختن بینی شکسته چگونه است ؟

شکستگی استخوان بینی ، بسیار شایع است به طوری که سومین شکستگی استخوان محسوب می گردد ، نحوه درمان بینی شکسته ، به مهارت و تشخیص یک جراح بینی خوب در کرج بستگی دارد.

مشکلات ایجاد شده بر اثر شکستگی بینی

 • پارگی غضروف بینی
 • خونریزی بینی
 • انحراف استخوان بینی
 • انحراف تیغه بینی یا سپتوم
 • بدشکلی ، ترک خوردگی و چرخش بینی
 • عدم تقارن بینی
 • برآمدگی روی بینی و کجی بینی

 

علائم شکستگی بینی

بینی شکسته چه علائمی دارد ؟

 1. کبودی در ناحیه بینی
 2. بد شکلی بینی
 3. تورم در ناحیه بینی و صورت
 4. کبودی در زیر چشم ها
 5. حساسیت و احساس درد به محض لمس بینی
 6. خون دماغ شدن
 7. مشکلات تنفسی از راه بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی شکسته

رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی شکسته ، تاثیر بسیار زیادی در سرعت بخشیدن به روند بهبودی افراد ، داشته و همچنین ، از بروز عوارض ناشی از این جراحی نیز پیشگیری می کند ؛ بنابراین ، به هیچ عنوان در رعایت آن ها سهل انگاری نکنید.دکتر سیما ندافی ، بهترین جراح بینی کرج در زمان مشاوره پیش از جراحی بینی شکسته ، مراقبت های بعد از آن را به طور کامل خدمت تان شرح خواهند داد.

 • استفاده از کمپرس یخ در روزهای ابتدایی پس از عمل بینی شکسته ، موجب تسریع در بهبودی تورم و کبودی ناشی از آن ، می شود ؛ لازم به ذکر است ، رعایت فواصل زمانی میان استفاده از کمپرس یخ ، دارای اهمیت است. گذاشتن کمپرس یخ هر 1 ساعت 60 ثانیه ، موجب کاهش تورم خواهد شد.
 • به افراد توصیه می گردد ؛ به منظور عدم ایجاد فشار بر روی صورت و بینی به طور طاق باز بخوابند و همچنین ، جهت تسریع در بهبودی تورم و کبودی در حین استراحت و خواب ، دو بالش در زیر سر خود قرار دهند.
 • پس از جراحی بینی شکسته با دهان باز ، سرفه یا عطسه کرده و از کنترل آن خودداری کنید.
 • تا مدتی باید از انجام فعالیت های سنگین ، اجتناب نمایید.
 • از استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی اجتناب نمایید.
 • از انجام فعالیت های سنگین بپرهیزید.
 • استفاده از پانسمان هد بند مانند که توسط جراح پیشنهاد می گردد ، ضروری است.

شکستگی بینی چه عوارضی در پی دارد ؟

انحراف سپتوم بینی : شکستگی بینی ممکن است منجر به بروز انحراف سپتوم بینی شود. منظور از این عارضه ، منحرف شدن تیغه میانی بینی به یک سمت می باشد. مطمئناً جا به جایی و انحراف تیغه بینی موجب بروز مشکلاتی مثل دشواری در تنفس و انحراف ظاهری بینی و انسداد سوراخ یک طرف بینی گردد.البته روند دارو درمانی و جااندازی شکستگی بینی در زمان به موقع بعد از ضربه می تواند تا حدی اثرات جانبی ناشی از این مشکل را کنترل کند اما بهترین و قطعی ترین روند درمانی ، انجام جراحی است.

شکستگی غضروف : اگر به سبب فشار بسیار شدید مثل تصادفات ماشین ، ضربه های شدید ضمن فعالیت های ورزشی مثل برخورد پا ، ارنج ، سر و توپ به شکستگی بینی دچار شدید ، احتمال دارد که غضروف بینی تان نیز دچار آسیب و شکستگی شود. بدین نحو در صورتی که صدمه وارد شده شدید باشد ، انجام جراحی بینی شکسته ضرورت پیدا می کند.

تجمع خون : گاهی اوقات به سبب شکسته شدن بینی ، ممکن است خون در آن ناحیه تجمع یابد که به این وضعیت هماتوم سپتوم بینی می گویند. بروز این عارضه می تواند منجر به مسدود شدن یک یا هر دو سوراخ بینی شود. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به بافت های غضروفی لازم است که به جراح بینی مراجعه کنید تا ایشان طی یک روند جراحی خون های جمع شده را تخلیه کند. در تشکیل هماتوم سپتوم یا دورسوم در ضربه به بینی ۴۸ساعت وقت طلایی برای تخلیه داریم و بعد از آن غضروف در اثر اختلال خون رسانی دچار اسیب های ماندگار خواهد شد.

برای رفع شکستگی بینی ، چند مرتبه جراحی بینی به انجام می رسد ؟

در اکثر کیس هایی که برای انجام عمل بینی شکسته به بهترین جراح بینی مراجعه می کنند ، در اکثر موارد شکستگی های بینی با یک بار جااندازی در زمان درست مراجعه  امکان اصلاح شکستگی توسط جراح با تجربه وجود دارد و در اکثر موارد یک بار اقدام برای اصلاح مشکلات ایجاد شده کافی خواهد بود .البته این احتمال را نیز باید مد نظر قرار داد که در برخی افراد ، آسیب دیدگی به قدری شدید است که با یک عمل جراحی مشکل او برطرف نمی گردد.

 

جراحی بینی شکسته - دکتر سیما ندافی

 

فرایند جراحی بینی شکسته

در ابتدا این نکته را باید متذکر شویم که در صورت شکسته شدن بینی ، زمانی که به دکتر مراجعه می کنید بلافاصله انجام جراحی را برایتان تعیین نمی کند. بلکه در ابتدا ، به جا انداختن بینی می پردازد. دقت داشته باشید که اگر بیش از یک هفته از شکستگی بینی تان گذشته باشد و به دکتر مراجعه نکرده باشید ، روند درمانی آن ممکن است سخت تر پیش برود. برای انجام جراحی باید مدت زمانی بگذرد تا ورم ناشی از آسیب وارد شده برطرف گردد و فرم اصلی بینی مشخص شود ؛ پس در صورت تورم بینی به دنبال ضربه ضربه ابتدا ۴۸ساعت یخ گذاری و ۳-۵ روز درمان دارویی توصیه میگردد و بهترین جراح بینی کرج می تواند معاینه دقیقی را به انجام رساند و عمل را به نحو عالی انجام دهد. جااندازی بینی شکسته با صلاحدید جراح متبحر به صورت سرپایی تحت بیحسی موضعی غالبا قابل انجام است مگر در سنین پایین یا اسیب دیدگی های پیچیده و شدید که نیاز به بیهوشی باشد. ولی جراحی بینی شکسته غالباً تحت بیهوشی عمومی به انجام می رسد. تغییرات و اصلاحات معمولا بر روی استخوان بینی است مگر آن که ضربه آنقدر شدید بوده باشد که بافت های نرم تر مثل بافت های غضروفی نیز دچار صدمه شده باشند. شایان ذکر است که در صورت لزوم جراح برای رفع ایرادات ممکن است از تکنیک گرافت استفاده کند. در زمان شکستگی بینی عمل زیبایی توصیه میگردد ،  لازم به ذکر است که
روش صحیح در درمان شکستگی های بینی این است که ابتدا اقدام به جااندازی شکستگی گردد و ۶ ماه بعد از اصلاح شکستگی  تصمیم جراحی زیبایی بینی گرفته شود ؛ زیرا در استخوان شکسته ایجاد شکستگی مضاعف جهت انجام پروسه زیبایی منجر به بدشکلی های غیر قابل اصلاح در بینی خواهد شد.

هزینه جراحی بینی شکسته

آگاهی از هزینه نهایی عمل بینی شکسته در کرج ، نیازمند مراجعه به بهترین جراح بینی می باشد. پزشک ، پس از انجام معاینات و بررسی های مورد نیاز هزینه قطعی را به بیمار اعلام می کند.

آیا بیمه هزینه عمل بینی شکسته را پرداخت می کند ؟

در رابطه با پرداخت هزینه جراحی بینی شکسته توسط بیمه ، باید ذکر کرد که بیمه تنها هزینه جراحی های درمانی را متقبل شده و هزینه جراحی های زیبایی را پرداخت نمی کند.

درمان غیر تهاجمی برای شکستگی بینی

غیر از جراحی بینی شکسته در کرج ، تا رسیدن به زمان مناسب جراحی می توان از روندهای درمانی دیگری نیز برای بهبود عوارض ضربه به بینی بهره گرفت. اینکه کدام متد برای شما مناسب است ، به شدت آسیب و پیامدهای آن بستگی دارد. روش های درمانی یک بینی شکسته شامل موارد زیر می شود :

استفاده از کمپرس سرد و قرص مسکن

در صورتی که آسیب دیدگی باعث کج و دفرمه شدن بینی نشده باشد ، و یا فقط ترک و شکستگی بدون جابجایی استخوان بینی رخ داده باشد ممکن است به عمل بینی شکسته نیاز نداشته باشید. در اکثر موارد ‌ضربه به بینی مصرف داروهای ضد درد و یا ضد التهاب و بهره گرفتن از کمپرس سرد هر نیم ساعت ۶۰ ثانیه بر روی بینی می تواند علائم تورم و سیاهی حاصل از ضربه و شکسته شدن بینی را کاهش دهد.

 

قطع خونریزی بعد از شکستگی بینی

تخلیه هماتوم سپتوم

در صورتی که شدت ضربه زیاد باشد ، امکان دارد در یک یا دو طرف تیغه وسط بینی (سپتوم) دچار هماتوم شوید. هماتوم ، خونی است که در یک ناحیه از بدن تجمع می یابد.

در صورتی که این معضل درمان نشود ، ممکن است در آینده سپتوم شما سوراخ گردد و یا به علت تخریب غضروف های سپتوم منجر به فرورفتگی در پشت بینی یا کج شدن بینی گردد. فرو ریختن پل بینی با نام بینی زین اسبی شکل شناخته می شود. به منظور جلوگیری از بروز این موارد ، جراح باید هماتوم را تخلیه کند ؛ توجه داشته باشید این رویکرد باید در کمترین زمان به انجام برسد زیرا نکروز بافت می تواند در کمتر از 24-48ساعت رخ دهد.

جا انداختن

در مواردی به جای انجام جراحی بینی شکسته در کرج ، دماغ به صورت دستی جا انداخته می شود. به این منظور ، پزشک ناحیه مورد نظر را بی حس می کند و با استفاده از وسایل مخصوص ، استخوان ها را به سر جای خود باز می گرداند. البته بسته به سن و شدت آسیب ، ممکن است از بیهوشی عمومی نیز استفاده شود.

بعد از جا انداختن بینی ، احتمال دارد از تامپون و گچ استفاده شود. این موارد معمولا بعد از یک هفته برداشته می شوند. در نظر داشته باشید احتمال دارد قبل از جا انداختن بینی ، نیاز باشد چند روز (حدود۳_۵) صبر کنید تا با مصرف دارو و کمپرس تورم آن کاهش پیدا کند و امکان جا اندازی فراهم گردد.

انواع شکستگی بینی

انواع شکستگی بینیانواع شکستگی بینی

شکستگی بینی خود به خود درمان می شود؟

خیر؛ تاکید می کنم معاینه توسط جراح بینی در ۳_۵ روز اول از آسیب بینی الزامی است و می بایست با تشخیص ایشان تصمیم درمانی اتخاذ گردد.

عوارض ضربه و شکسته شدن بینی چیست ؟

به دنبال هر ضربه به بینی با یا بدون شکستگی دو عارضه قوز سازی و انحراف بینی می تواند اتفاق بیفتد. که با مصرف داروهای ضد التهاب و کیسه یخ در زمان درست ؛ می توان بروز عارضه قوز سازی را به حد اقل برسانیم. ولی به علت آسیب سلولی در سلول های غضروفی تیغه میانی بینی ؛ عارضه انحراف بینی ۳_۶ ماه بعد از ضربه عارض می گردد.

آیا عکس برداری از بینی برای تشخیص شکستگی کافی است ؟

باید مطلع شوید که در گرافی های استخوان بینی فقط در ۶۵ در صد از مواقع شکستگی قابل تشخیص می ‌باشد و این گرافی در تشخیص شکستگی دماغ بچه چندان با ارزش نمی باشد. پس حرف اصلی در تشخیص شکستگی را معاینه جراح می زند.

زمان مناسب جا اندازی شکستگی چه موقع می ‌باشد ؟

پس از معاینه بلافاصله بعد از ضربه به بینی توسط پزشک ؛ اگر بینی تورم نداشته باشد بلافاصله تصمیم گیری می شود که جا اندازی نیاز هست یا خیر.

ولی اگر در زمان مراجعه بینی تورم داشته باشد ابتدا ۳_۵ روز اقدامات درمانی که بالاتر اشاره شد انجام شده و پس از کاهش تورم اقدام به تصمیم گیری می کنند.

در بزرگسالان نهایتا ۳_۵ روز بعد از شکستگی باید جا اندازی شود و در بچه های زیر ۸ سال معمولا ۷_۱۰ روز هم زمان برای جا اندازی داریم.

اگر شکستگی در بینی به موقع جا اندازی نشود چه اتفاقی می ‌افتد ؟

اگر در زمان مشخص شده اقدام به جا اندازی شکستگی بینی نشود استخوان سفت شده و نیاز به جراحی بینی شکسته پیدا خواهد کرد که اصلاح شکستگی رینوپلاستی و عمل زیبایی بینی محسوب می گردد.

مطلع باشید که تشخیص شکستگی و جابجایی استخوان بینی با متخصص گوش و حلق و بینی است و از اظهار نظر افراد غیر متخصص دوری کنید زیرا عدم وجود (نبودن) درد و یا خونریزی بینی در زمان ضربه ؛ نشانه ی نشکستن استخوان بینی نیست.

0 0 آرا
امتیاز دهی
ثبت نام
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات

دکتر سیما ندافی

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چاپ صفحه