جراحی بینی بسته و تفاوت آن با روش باز

جراحان بینی امروزه برای انجام رینوپلاستی از دو روش جراحی بینی بسته و باز استفاده می نمایند، در این مقاله از دکتر سیما ندافی بهترین جراح بینی کرج قصد داریم در مورد جراحی به روش بسته توضیحاتی را از جمله تفاوت آن با متد باز، چگونگی آماده شدن برای آن و همچنین مزایا و معایب آن ارائه دهیم.

جراحی بینی بسته

آمادگی قبل از عمل بینی بسته

 • مشورت با جراح بینی در جلسه مشاوره قبل از عمل
 • خودداری از مصرف داروهای حاوی آسپرین
 • اجتناب از مصرف مواد غذایی و خوراکی و همچنین نوشیدنی به مدت 8 ساعت قبل از جراحی بینی بسته
 • پرهیز از مصرف هر گونه مواد آرایشی در روز عمل بسته بینی در کرج
 • خودداری از به همراه داشتن هر گونه زیورآلات
 • حداقل بودن میزان ریش و سبیل برای آقایان در روز عمل
 • از مصرف آسپرین ، راکوتان ، وافارین ، قرص های ضد بارداری ، ویتامین ای وسایر داروها پزشک خود را مطلع سازید.
 • ممنوعیت مصرف سیگار ، دخانیات و مشروبات حداقل به مدت 2 هفته پیش از جراحی بینی

چگونگی انجام جراحی بینی بسته در کرج

در این روش برخلاف متد باز که در آن بر روی کلوملا نیز برش ایجاد می شود، هیچ برشی بر روی کلوملا ایجاد نشده و تمامی برش ها  در داخل بینی ایجاد می شوند. در جراحی بینی به روش بسته ، بهترین جراح بینی کرج برای انجام اصلاحات و اعمال تغییرات با استفاده از وسایل مخصوص اقدام به جدا کردن پوست از اسکلت بینی نموده و پوست را بالا نگه می دارد و سپس تغییرات مورد نیاز را بر روی بینی اعمال می نماید.

دکتر سیما ندافی به دلیل مزایای جراحی بینی بسته ، از این روش برای انجام عمل زیبایی بینی در کرج استفاده می نماید، در صورت تمایل برای مشاهده نمونه کارهای ایشان می توانید به قسمت گالری تصاویر سایت یا صفحه رسمی اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

 

جراحی بینی بسته

 

مزایای جراحی بینی بسته

 • احتمال بروز اسکار و عوارض عمل در این روش بسیار کم می باشد.
 • در این روش برش کمتری در بینی ایجاد می شود.
 • در رینوپلاستی بسته احتمال تحلیل تکیه گاه نوک بینی کمتر می باشد.
 • در رینوپلاستی بسته در کرج میزان کبودی و تورم ایجاد شده در اطراف چشم بعد از روش بسته کمتر از رینوپلاستی باز خواهد بود.
 • احتمال بروز ضعف در افراد بعد از انجام جراحی بینی بسته به خصوص در سالمندان کمتر می باشد.
 • مدت زمان انجام رینوپلاستی در این روش کمتر از جراحی به روش باز است.
 • ظاهر بینی با انجام این روش طبیعی تر بوده و تغییرات ایجاد شده نیز دقیق تر خواهد بود.
 • دستیابی به فرم بینی مورد نظر بدون نیاز به ایجاد برش، با انجام این روش امکان پذیر می باشد.

عوارض عمل بینی بسته

عوارض ایجاد شده در بینی هیچ ارتباطی به روش انجام جراحی آن ندارد. در صورتی که در انتخاب  بهترین جراح بینی کرج دقت لازم را داشته باشید و یک جراح بینی متبحر و مجرب را انتخاب نمایید تنها عارضه ناشی از جراحی بینی بسته بروز مقدار تورم، التهاب و کبودی بعد از جراحی خواهد بود که طبیعی بوده و به مرور زمان رفع خواهد شد.

 

جراحی بینی بسته

 

هزینه جراحی بینی به روش بسته 

هزینه عمل بینی بسته در کرج با توجه به فاکتورهایی همچون نوع بینی ، دستمزد جراح بینی ، میزان ایرادات موجود در بینی و غیره بستگی داشته و تعیین هزینه عمل بینی دسته در کرج به طور دقیق پیش از معاینه  بیمار امکان پذیر نمی باشد.

انتخاب جراح برای رینوپلاستی بسته

انجام و انتخاب عمل بینی به روش بسته به تبحر و تجربه بهترین جراح بینی کرج بستگی دارد. در دستان یک جراح توانا غالب مشکلات و غیر قرینگی های بینی ، بینی های کج و ضربه خورده به روش بسته قابل اصلاح به بهترین فرم می باشند.

جراحی بینی بسته

 

در عمل بینی بسته اسکار یا محل زخم چگونه می باشد ؟

با توجه به اینکه در جراحی بینی بسته ، هیچ گونه برشی در سطح خارجی بینی ایجاد نمی شود و کلیه برش های مورد نظر در داخل حفره های بینی لحاظ می گردند ، قاعدتا بعد از عمل بینی به این روش هیچ نوع جای زخمی که قابل رویت باشد وجود نخواهد داشت.

بهبودی بعد از عملل بسته بینی چگونه است ؟

از آنجا که در عمل بینی به روش بسته ، به منظور اعمال اصلاحات و تغییرات مد نظر نیاز به شکافتن تعداد کمتری از بافت‌های بینی می باشد ، بدیهی است که تورم ناشی از عمل بسیار ناچیز خواهد بود. همچنین فرآیند بهبودی پس از عمل نیز در این روش در قیاس با جراحی به روش باز بسیار کمتر می باشد ، البته لازم به ذکر است که این مسئله بستگی به میزان وسعت و پیچیدگی عمل نیز دارد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی بسته در کرج

 • برای رسیدن به نتیجه دلخواه بعد از جراحی ها از جمله رینوپلاستی رعایت دستورات مراقبتی بعد از جراحی الزامی است
 • لطفا از حرف زدن طولانی و مکالمه تلفنی پرهیز کنید
 • کوتاه و کم صحبت بفرمایید
 • بیش از دو ساعت دراز کش نباشید و حتما اقدام به راهپیمایی آرام در منزل کنید
 • از دستکاری گچ و پانسمان بینی جدا خودداری کنید. تا خروج گاز و برداشتن گچ استحمام توصیه نمیشود ولی اگر ضرورت داشت گردن به پایین شسته شود زیر سر کمی بلندتر باشد و در زاویه ی ۳۰ درجه بخوابید
 • فعالیتهای ورزشی تا حدود دو ماه بعد از جراحی بینی بسته ممنوع می‌ باشد
 • از غذاهای ساده و نرم که نیاز به جویدن طولانی ندارد استفاده کنید ۰از گاز زدن ساندویج ؛سیب؛خیار و امثال آن بپرهیزید
 • غذاها تند ، ترش، داغ و خشن نباشند و کم ولی متعدد بخورید
 • ترجیحا از مصرف نوشابه گاز دار ، قهوه ، نسکافه ، زنجبیل بپرهیزید
 • در معرض نور آفتاب به علت ایجاد تورم و احتمال خونریزی خودداری کنید
 • از روز چهارم بعد از جراحی میتوانید از لنز چشمی خود استفاده بفرمایید ولی تا ۶ماه بعد از جراحی مصرف عینک ممنوع است

عمل زیبایی بینی به روش بسته توسط دکتر سیما ندافی

 

تورم بعد از عمل بینی بسته

در تمام عمل های بینی ، روش باز یا بسته تورم وجود خواهد داشت ۰تورم در تکنیک بسته بسیار کم بوده و با رعایت وضعیت خواب نیمه نشسته ؛استفاده از کیسه یخ روی چشمها و مصرف داروهای ضد التهاب که پزشک تجویز کرده اند ، کاهش خواهد یافت.

تفاوت عمل بینی باز و بسته

هر دو روش به منظور اصلاح اشکالات بینی انجام میگردد. در روش باز تورم و احتمال ایجاد اسکار بیشتر است ؛ زیرا خط جراحی بر روی پوست بینی ایجاد میشود و دوره نقاهت طولانی تر می‌ باشد؛ ولی در تکنیک جراحی بینی بسته خط جراحی بر روی پوست بینی وجود نداشته و اسکار نداریم. تکنیک باز یا بسته هر دو در دستان یک پزشک با تجربه و کار بلد میتواند نتایج رضایت بخش به همراه داشته باشد. اصلاح کامل بینی های کج ، غیر قرینه ، گوشتی ، بینی شکاف لب و هر نوع بد شکلی بینی در روش رینوپلاستی بسته با نتایج زیباتری همراه است.

 

تفاوت جراحی بینی باز و بسته - دکتر ندافی

 

جراحی بینی بسته بدون بیهوشی

زمانی که صحبت از رینوپلاستی بدون بیهوشی باشد ، بسیاری از افراد تصور می کنند این رویکرد مزایای بیشتر و عوارض جانبی کمتری دارد. اما باید گفت که این تصور کاملا اشتباه است در واقع عمل جراحی زیبایی بینی تحت بی حسی فقط در موارد زیر قابل انجام خواهد بود :

 • مشکلات بینی اندک باشد و بتوان در زمان کوتاهی جراحی را انجام داد
 • در بینی‌ های کج یا گوشتی و غیر قرینه این روش توصیه نمی شود

 در روش جراحی تحت بی حسی ؛ اندازه بینی تغییر زیادی نمی کند و تنها شکل آن دستخوش تغییر می گردد.

البته این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که عدم استفاده از بیهوشی ، به این معنی نیست که بیمار در طی پروسه جراحی دارویی از طریق رگ نمی گیرد بلکه به منظور انجام این فرآیند ، جراح بینی داروی بی حسی را در ناحیه مورد نظر تزریق می کند و در عین حال ؛ داروی آرامبخش از طریق سرم توسط متخصص بیهوشی به درون رگ های بیمار تزریق می گردد. بنابراین در انجام این اقدام ، فرد در طول جراحی بینی بسته در کرج به روش بیحسی موضعی ، بیدار است اما درد و ناراحتی را احساس نخواهد کرد. در مواردی حتی پزشک می تواند با او ارتباط داشته باشد.

ولی انجام این جراحی در مطب می تواند خطرات جبران ناپذیر به همراه داشته باشد پس در هر صورت می بایست در اتاق عمل انجام شود.

عمل بینی بسته با باز تفاوت دارد؟

همانطور که می دانید ، اصلی ترین فرق جراحی بینی بسته و روش باز در برش هایی است که توسط پزشک ایجاد می شود. در تکنیک باز برش هایی بر روی ستون قاعده بینی و همچنین بر روی سطح داخلی پره ها ایجاد می گردد. سپس پوست از روی ساختارهای بینی بلند خواهد شد تا تغییرات لازم اعمال شوند. اما در رویکرد بسته تمامی برش ها تنها در داخل سوراخ ها خواهند بود. دیگر تفاوت های این دو روش در ادامه ذکر شده اند :

 • تورم و کبودی

چون روش باز تهاجمی تر است ؛ بنابراین بافت ها بیشتر دستکاری خواهند شد. در نتیجه طبیعی است که با میزان کبودی و تورم بیشتری مواجه شوید.

 • طول عمل

مدت زمانی که در آن جراحی بینی انجام می شود ، به میزان مشکلات بینی بیمار بستگی دارد بنابر این زمان در دو تکنیک جراحی در بیماران گوشتی و کج و غیر قرینه طولانی تر می‌ باشد

 • دوره نقاهت

در تکنیک بسته به علت احترام به نسج و دستکاری کم و غیر تهاجمی بودن آن دوره نقاهت بسیار سبک و عالی می گذرد و تورم و کبودی یا وجود ندارد و یا بسیار اندک است.

 • جای اسکار

طبیعتا وقتی برش ها در رینوپلاستی بسته در ناحیه داخلی بینی ایجاد شوند ، جای زخم آن ها دیده نخواهد شد. اما در روش باز که این زخم ها روی پوست باشند ، اسکار بر جای می گذارند و تا برطرف شدن آن ها نیز به زمان زیادی نیاز است.

جراحی بینی بسته بهتر است یا باز؟

نمی توان با قطعیت اعلام کرد که کدام یک از این روش ها بهتر هستند ؛ زیرا جراح شما بر اساس تخصص و شرایط خود یکی از آن ها را انتخاب خواهد کرد. البته برخی جراحان ، مانند دکتر سیما ندافی در یکی از این زمینه چنان تبحر و تخصص پیدا می کنند که به روش بسته بهترین و ایده آل ترین نتیجه را در اصلاح انواع بینی به  بیماران خود هدیه می دهند.

برای دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید

0 0 آرا
امتیاز دهی
ثبت نام
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات

دکتر سیما ندافی

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چاپ صفحه