مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از رایج ترین روش های جوانسازی است که به منظور برطرف نمودن چین و چروک و همچنین اصلاح افتادگی برخی از نواحی صورت ، که بر اثر عواملی همچون افزایش سن پدید آمده انجام خواهد شد. اما برای اینکه ماندگاری و اثر بوتاکس افزایش یابد ، رعایت یک سری نکات بسیار تاثیر گذار است. در ادامه برآنیم شما را با برخی از مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس آگاه سازیم.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 • یکی از مهم ترین نکاتی که افراد باید به آن توجه داشته باشند ، لمس نکردن نواحی مورد درمان است. توجه داشته باشید که حداقل تا 24 ساعت از لمس کردن و ماساژ دادن صورت خود امتناع نمایید. ماساژ دادن نواحی مورد درمان موجب می شود تا ماده تزریق شده جا به جا گردد.
 • پس از تزریق بوتاکس ، تا دو هفته به هیچ عنوان از نوشیدنی های حاوی الکل استفاده نکنید.
 • طی دوران نقاهت ، از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایید و جسم یا وزنه ای که وزن آن بیشتر از دو کیلو باشد را بلند نکنید.
 • در صورتی که افراد در قسمت هایی که مورد درمان قرار گرفته ، متوجه بروز کبودی شدند می توانند از ویتامین K و آرنیکا استفاده نمایند.
 • پس از تزریق بوتاکس ، از لایه برداری کردن پوست صورت خود پرهیز نمایید. بنابراین استفاده از روش هایی همچون میکرودرم و سایر لایه بردار های شیمیایی ممنوع می باشد.

سایر نکات مراقبتی بعد از تزریق بوتاکس

 • چنانچه از نتیجه تزریق خود احساس رضایت نداشتید می توانید نسبت به ترمیم آن اقدام فرمایید.
 • چنانچه پس از تزریق بوتاکس دچار عوارض جانبی غیر معقولی شدید ، حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • پس از تزریق بوتاکس استحمام و حمام رفتن هیچ مانعی ندارد ؛ اما نکته قابل توجه در نحوه استحمام بعد از تزریق بوتاکس این است که نباید با آب گرم یا داغ دوش بگیرید. آب داغ موجب بروز تغییر حالت در ماده تزریقی شده و در نتیجه نهایی تاثیر گذار خواهد بود. بنابراین انجام اقداماتی همچون ماندن در وان ، شستن صورت با آب بسیار داغ ، رفتن به سونا و حمام بخار ممنوع می باشد.
 • توصیه می شود حداقل تا دو هفته در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرید.
 • استفاده از آب میوه های طبیعی همچون ، آب انبه و آناناس ، در کاهش تورم وکبودی صورت تاثیر گذار است.
 • توجه داشته باشید که اثرات بوتاکس معمولاً پس گذشت حداقل 5 روز و حداکثر 14 روز قابل مشاهده می باشد.​

در ادامه مقاله ، دیگر مراقبت های لازم بعد از تزریق بوتاکس توضیح داده شده اند ؛ حتما مقاله را تا انتها مطالعه فرمایید.

قرار نگرفتن در معرض نور خورشید :

یکی از مهم ترین توصیه پزشکان بعد از بوتاکس این است که بعد از تزریق ، از قرارگیری در معرض نور خورشید ، به طور مستقیم اجتناب کنید ؛ خصوصاً در 4 ساعت ابتدایی. گرما و حرارت ناشی از اشعه های آفتاب ، باعث بالا رفتن دمای بدن شده و در نتیجه آن فشار خون افزایش می یابد که این امر خود می تواند مسبب کبودی بیشتر در محل تزریق شود. در واقع گرما عامل اصلی در کاهش اثر بوتاکس میباشد و مدت اثر بوتاکس را کوتاه می کند.

نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس :

دکتر بعد از تزریق بوتاکس ، توصیه می کند که بر ناحیه تزریق هیچ گونه فشاری وارد نشود. بدین خاطر که احتمال دارد بوتاکس جا به جا شده و وارد عضلات دیگر شود و تاثیر گذاری آن در سایر نقاطی که تمایل به اثر بوتاکس در آن نواحی نداریم منجر به بروز عوارض ناخواسته می شود. از این رو برای خوابیدن باید پوزیشنی را انتخاب نمایید که صورت تان تحت فشار قرار نگیرد. لازم به ذکر است که در 4 ساعت ابتدایی ، به هیچ عنوان نباید دراز بکشید. برای خواب شبانه نیز ، در 24 ساعت اول زیر سر ، هنگام خواب بلند باشد و به روی صورت نخوابید. ترجیحا تا 6 ساعت بعد از انجام بوتاکس سر را به سمت جلو و پایین خم نکنید.

مراقبت های پوستی بعد از تزریق بوتاکس :

چنانچه از جمله افرادی هستید که به طور منظم مراقبت های پوستی ، اسکراب ، استفاده از کرم ها ، فیشیال ، و غیره را انجام می دهید ، بهتر است تا دو هفته از انجام ماساژ و خدمات مشابه خودداری کنید . فراموش نکنید که بوتاکس برای قرارگیری در عضله هدف به طور کامل ، به زمان نیاز دارد ؛ پس در صورتی که به روتین پوستی خود بپردازید ، حرکت بوتاکس را به همراه خواهد داشت و حتی باعث وارد شدن بوتاکس به برخی نقاط ناخواسته می شود. تا 24 ساعت حمام نکنید. برای انجام روندهای نیمه تهاجمی مانند تزریق ژل باید دو هفته از تزریق بوتاکس گذشته باشد. در صورت تزریق پروفایلو تا یک ماه از تزریق بوتاکس خودداری بفرمایید.

مصرف دارو بعد از تزریق بوتاکس :

بعد از تزریق بوتاکس بهتر است برای این که از احتمال کبودی بیشتر ناحیه هدف جلوگیری شود ، مصرف داروهای رقیق کننده خون را کنار بگذارید. داروهای حاوی آسپرین و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی از جمله مواردی هستند که بهتر است بعد و حتی قبل از تزریق بوتاکس مورد استفاده قرار نگیرند.

اجتناب از ورزش و فعالیت های سنگین :

پس از اتمام پروسه تزریق ، پزشک از شما می خواهد فعالیت های پر فشار و تمرینات پر تحرک ورزشی را برای 24 ساعت کنار بگذارید. چرا که در این بازه ماده بوتاکس هنوز به درستی درون عضله هدف قرار نگرفته است ؛ بنابراین تحرک بیش از اندازه می تواند موجب شود که بوتاکس از محل مورد نظر حرکت کرده و وارد دیگر عضلات شود. بدین ترتیب نه تنها ریسک بروز کبودی بالا می رود ، بلکه نتیجه دلخواه نیز بدست نمی آید.

چنانچه مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس را که در فوق به مهم ترین آن ها اشاره نمودیو ، به درستی و طبق گفته پزشک رعایت فرمایید ، احتمال بروز هر گونه عارضه احتمالی به حداقل می رسد و در صورتی که تحت نظر پزشک متبحر و متخصص در این حیطه ، همچون دکتر سیما ندافی ، تزریق بوتاکس را انجام دهید ، می توانید کسب نتیجه فوق العاده را انتظار داشته باشید.

0 0 آرا
امتیاز دهی
ثبت نام
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات

دکتر سیما ندافی

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چاپ صفحه