جراحی گوش

جراحی گوش یا اتوپلاستی

جراحی گوش یا اتوپلاستی ، از رایج ترین روش های جراحی پلاستیک است ، که با هدف اصلاح و برطرف کردن ایرادات و ناهنجاری های گوش ؛ همچون تغییر حالت ، ایجاد تقارن و تغییر سایز گوش انجام می گیرد. برخی افراد به صورت مادرزادی یا در اثر عوامل محیطی مثل وارد شدن ضربه ، پارگی و غیره دچار ناهنجاری های ظاهری در گوش خود هستند که این افراد از طریق جراحی گوش می توانند به جهت رفع مشکل خود اقدام نمایند. دکتر سیما ندافی ، متخصص گوش و حلق و بینی در کرج انواع خدمات زیبایی و درمانی ، در این زمینه را ارائه می نماید.

جراحی گوش

عمل اتوپلاستی ، در موارد مختلفی انجام می گیرد ؛ متداول ترین تعریف آن ، زمانی است که گوش از سر فاصله زیادی دارد.

در این مواقع طبق توصیه پزشک بهتر است ، عمل جراحی اتوپلاستی پیش از ورود فرد به مدرسه و وارد شدن به اجتماع یعنی نهایتا در 5 سالگی انجام گیرد ؛ چرا که ممکن است ، وارد مدرسه شده و مورد تمسخر قرار گیرد.

البته لازم به ذکر است ، در هر سنی پس از 5 سالگی نیز امکان انجام جراحی گوش وجود خواهد داشت.

غیر از مورد فوق ، افرادی که دارای گوش های بسیار بزرگ یا ناهنجاری هایی در فرم ظاهری آن می باشند نیز می توانند تحت عمل اتوپلاستی قرار گیرند ؛ علاوه بر آن گوش هایی که اصلا تشکیل نشده یا آسیب دیده اند ( گاز گرفتی ، کنده شدن و از این قبیل موارد ) نیز در تقسیم بندی عمل اتوپلاستی قرار می گیرند.

کاندیدای مناسب جراحی گوش

 • بزرگسالان
 • کودکان : انجام جراحي گوش برای کودکان 5 ساله که لاله گوش آن ها به طور کامل رشده نموده است ، امکان پذیر می باشد ؛ به دلیل نرم تر بودن لاله گوش در کودکان ، انجام اتوپلاستی برای آن ها موفقیت آمیزتر از بزرگسالان می باشد.

نتیجه به دست آمده از اتوپلاستی به اندازه ای است که رضایت تمام افرادی که انتظارات شان از جراحی گوش منطقی و معقول است را بر آورده می سازد.

با جراحی گوش چه ایراداتی قابل رفع هستند ؟

 • مشکلات مادرزادی در مجرای شنوایی و گوش
 • عدم تقارن اندازه گوش
 • انواع مشکلات ظاهری موجود در گوش ؛ همچون بزرگ تر بودن گوش ها از اندازه طبیعی
 • نواقصی که به دلیل سوختگی یا ضربه در گوش ایجاد شده اند ، مانند استفاده افراد از گوشواره های خیلی سنگین

مراحل عمل گوش

عمل گوش از روند درمانی بسیار ساده ای برخوردار است به این شکل که ابتدا بیمار در جلسات مشاوره قبل از جراحی اتوپلاستی خود درباره شکل ظاهری و فرم آن ، اندازه گوش ، جایگاه قرارگیری آن روی سر و موارد اولیه این چنینی با پزشک مشورت می کند و جراح گوش در مورد نحوه انجام و نتایج حاصله برای بیمار توضیح داده و او را در این زمینه آگاه می سازد.

ممکن است بیمار نیاز به انجام آزمایشاتی داشته باشد که باید آزمایشات تجویز شده را انجام دهد. پس از جلسه مشاوره و معاینات و بررسی های مورد نیاز ، بیمار می تواند تحت عمل جراحی گوش قرار بگیرد ؛ جراحی اتوپلاستی یا همان جراحی زیبایی گوش در اطفال و افراد بزرگسال تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

اکنون جراح گوش بنا به تغییرات مورد نیاز گوش بیمار ، برش های لازم را در قسمت پشت گوش یا درون چین های داخلی آن ایجاد کرده و اصلاحات مورد نیاز را اعمال می نماید.

جراحی گوش

انواع جراحی گوش

 • جراحی درمانی گوش : در جراحي گوش با اهداف درمانی ایراداتی از قبیل اتواسکلروز ، پارگی پرده گوش و غیره رفع می شود.
 • جراحی زیبایی گوش : در جراحي گوش با اهداف زیبایی ایراداتی از قبیل پارگی یا افتادگی نرمی گوش رفع می گردد.

هماتوم گوش یا گوش گل کلمی

اگر به گوش اغلب کشتی گیرها دقت کرده باشید می بینید که یک بد شکلی مشابه در گوش آن ها دیده می شود. علت به وجود آمدن این ظاهر نازیبا وارد شدن ضربه های خارجی مکرر و در اثر آن تجمع خون و مایعات دیگر در بین غضروف و پوست می باشد. چنانچه این مایعات از زیر پوست تخلیه نگردد به یک بافت سفت و فیبروز در آن قسمت تبدیل می شود و این ظاهر بد شکل را که به آن گوش گل کلمی نیز می گویند ، برای بیمار به وجود می آورد.

جلوگیری از بروز هماتوم گوش

با توجه به اینکه هماتوم گوش به دلیل اصطکاک و ضربه به گوش به وجود می آید ، بنابراین بهترین راه برای پیشگیری از آن ، استفاده از کلاه های مخصوص به جهت محافظت از سر و گوش می باشد. البته برای برخی از ورزشکاران مثل کشتی گیرها که محافظ مخصوص وجود ندارد ، بهترین راه این است که در صورت به وجود آمدن این مایعات در زیر پوست قبل از تبدیل شدن به بافت سفت ، اقدام به تخلیه از طریق سرنگ یا ایجاد شکاف ، نمایید.

درمان هماتوم گوش

خون مردگی به وجود آمده در اثر هماتوم به دو روش تخلیه می گردد :

 1. تخلیه توسط سرنگ : خون و مایعات جمع شده به کمک یک سرنگ خارج می گردد اما احتمال برگشت هماتوم وجود دارد.
 2. تخلیه با ایجاد شکاف : درمان هماتوم در این روش بدین شکل است که ابتدا گوش را بی حس کرده سپس از طریق برش جراحی ، هماتوم تخلیه و تحت پانسمان فشاری استریل از بروز مجدد آن جلوگیری می شود ؛ بهترین زمان برای تخلیه هماتوم گوش تا ۴۸ ساعت پس از تشکیل است که از بروز عفونت و تخریب غضروفی جلوگیری نماید. ریسک برگشت هماتوم در این روش کمتر است.

جراحی گوش

عوارض جراحی گوش

چنانچه اتوپلاستی توسط یک جراح گوش متبحر و باتجربه انجام شود و بیمار تمامی مراقبت های قبل و بعد از آن را انجام داده و رعایت کند ، هیچگونه عوارض و خطری را به همراه نخواهد داشت.

وجود قرمزی ، تورم و گزگز کردن در محل ایجاد برش و درد جراحی گوش از عوارض عمومی اتوپلاستی بوده و طبیعی می باشد و با گذشت زمان رفع خواهد شد.

ویژگی های یک جراح گوش خوب

 • صبور بوده و تمامی نکات مربوط به جراحي گوش و اقدامات قبل و بعد از آن را برای فرد توضیح می دهد.
 • سلامت فرد برای او در اولویت می باشد.
 • سوابق خوب و موفقیت آمیزی در زمینه اتوپلاستی دارد.
 • خوش برخورد بوده و زمان کافی را برای معاینه و مشاوره برای بیمار می گذارد و در مورد انتظارات او از عمل جراحي گوش سوال می کند.
 • در صورتی که فرد انتظارات غیرمعقول و غیرمنطقی از اتوپلاستی داشته باشد ، سعی می کند او را متقاعد کند و چناچه بیمار متقاعد نشد ، از انجام جراحي گوش های او امتناع می کند.

اقدامات قبل از جراحی گوش

 1. پس از انتخاب جراح گوش خود با او در رابطه با انتظارات تان از جراحی زیبایی گوش صحبت نمایید.
 2. جراح گوش برای انجام بررسی ها و معاینات بیشتر ، آزمایشات و عکسبرداری هایی را برای تان تجویز خواهد کرد که انجام آن ها الزامی است.
 3. از مصرف ویتامین E و داروهایی که موجب انعقاد خون می گردند ، بپرهیزید.
 4. به مدت 8 ساعت قبل از اتوپلاستی چیزی میل نکرده و شب قبل حتماً استحمام کنید.

بعضی از مراقبت های بعد از جراحی گوش

 1. طبیعی است که با ایجاد برش در پوست و تغییر در ساختار گوش مقداری التهاب ، ورم و کبودی در گوش ها ظاهر گردد ؛ برای ایجاد تسریع در روند کاهش ورم و کبودی به هنگام خواب زیر سر خود 2 یا 3 بالش قرار داده و به پهلو بخوابید.
 2. از خوردن غذاهای شور و پر ادویه که موجب تشدید ورم و کبودی می شوند ، اجتناب نمایید.
 3. پزشک برای شما داروهایی را تجویز خواهد کرد که باید آن ها را به طور کامل و سر وقت استفاده نمایید.
 4. از استعمال سیگار و قلیان به مدت 14 روز بعد از اتوپلاستی خودداری بپرهیزید.

پرسش و پاسخ جراحی گوش

آیا جراحی گوش تحت بی حسی نیز انجام می شود ؟

خیر.

آیا جراحی زیبایی گوش دردناک است ؟

احساس درد خفیف پس از عمل زیبایی گوش ، مسئله ای طبیعی می باشد که پزشک به منظور تسکین آن ، برای تان مسکن تجویز خواهد کرد ؛ بیماران باید توجه نماید ، تنها مجاز به مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک هستند.

جراحی گوش

هزینه جراحی زیبایی گوش چقدر است ؟

همانطور که متوجه شده اید ، هزینه عمل زیبایی گوش در هر فرد متغیر است ؛ به همین علت به شما توصیه می شود ، در صورت تمایل به اطلاع از هزینه جراحی زیبایی گوش ، به پزشک مراجعه کرده و تحت معاینه قرار بگیرید.

آیا بیمه هزینه جراحی زیبایی گوش را پرداخت می کنند ؟

شرکت های بیمه ، تنها هزینه جراحی هایی را که جنبه درمانی دارند ، متقبل می شوند ؛ بنابراین هزینه عمل زیبایی گوش ، تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

آیا جای اسکار ناشی از عمل زیبایی گوش باقی می ماند ؟

برش های مورد نیاز در اتوپلاستی ، در نواحی ای که به راحتی قابل دید نیست ، ایجاد می شوند ؛ بنابراین جای زخم ها در محدوده دید نخواهد بود ؛ البته لازم به ذکر است ، جای اسکار ها به مرور زمان و به تدریج برطرف خواهد شد.

آیا جراحی زیبای گوش بر روی شنوایی تاثیر دارد ؟

هدف جراحی زیبایی گوش ، بهبود و رفع ایرادات فرم ظاهری گوش ها می باشد و ارتباطی به قسمت میانی و درونی گوش ندارد ؛ بنابراین عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی ، بر روی شنوایی افراد تاثیر نخواهد داشت.

آیا جراحی زیبایی گوش برگشت پذیر است ؟

نتیجه عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی دائمی بوده و برگشت در حالت عادی وجود ندارد ؛ مگر اینکه گوش بنا به دلایلی کشیده شود یا بدن نسبت به نخ های دائمی درون گوش واکنش نشان دهد که در این صورت ، امکان برگشت مختصر و نیاز به اصلاح مجدد وجود خواهد داشت.

مراقبت های بعد از عمل اتوپلاستی به چه صورت است ؟

پانسمان ثابتی به مدت 7 الی 10 روز بعد از اتوپلاستی ، بر روی گوش ها قرار می گیرد ؛ به بیماران توصیه می شود در این مدت ، به نکات زیر توجه نمایند :

بر روی گوش ها نخوابند.

سر خود را به سمت پایین خم نکنند.

از بلند و جا به جا کردن اجسام سنگین اجتناب نمایند.

پس از برداشته شدن پانسمان ، ترجیحا بیماران باید به مدت یک ماه به صورت 24 ساعته از هدبند استفاده کنند ؛ در ماه دوم ، تنها شب ها توصیه به استفاده از هدبند می شود و پس از آن ، دیگر ضرورتی برای استفاده از هدبند وجود نخواهد داشت ( پزشک ، اطلاعات مورد نیاز در رابطه با جنس ،  نوع و سایز هدبند را به بیماران خواهد داد. )

در ادامه ، به برخی نکات اشاره شده است که دارای اهمیت به سزایی می باشند.

 • بیماران ، باید توجه نمایند در حین خواب ، گوش آن ها خم نشود.
 • افراد به هیچ عنوان نباید بر روی گوش های خود بخوابند.
 • باید از انجام ورزش یا شوخی هایی که احتمال اصابت ضربه به گوش یا کشیده شدن آن وجود دارد ، خودداری شود.

 

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Buttonتماس و مشاوره