بوتاکس

در این مقاله ، به طور مفصل در رابطه با بوتاکس ، که یکی از متداولترین تکنیک ها برای جوانسازی می باشد ، توضیح داده ایم ؛ در صورت تمایل به کسب اطلاعات در این باره با ما همراه باشید.

بوتاکس

پیرشدن پوست و تزریق بوتاکس

پدیدار شدن چین و چروک یافته برجسته با افزایش سن می باشد ؛ پوست ، به طور طبیعی در طول زمان ، نازک می شود و حجم خودش را از دست می دهد ؛ در واقع ، با کاهش میزان کلاژن درم یا هیالورونیک  اسید و الاستین به تدریج فرایند آتروفی پوست آغاز می شود.

عضلات پر تحرک صورت منجر به ایجاد خطوط و چین و چروک های قابل مشاهده ای بر روی صورت می شوند که در ابتدا تنها در هنگام حرکات فعال صورت ؛ از جمله اخم کردن ، خندیدن و لبخند زدن نمایان می شوند ؛ به همین دلیل به آن ها خطوط دینامیک گفته می شود.

در طول زمان خطوط دینامیک بر روی پوست ثابت شده و خطوط ثابت یا استاتیک را ایجاد می کنند که در حالت استراحت نیز بر روی صورت نمایان می باشند.

بـوتاکس چیست ؟

نام تجاری سم بوتولینوم نوع A ، بـوتاکس است ؛ تزریق بوتاکس ، منجر قطع انتقال سیگنال از پایانه عصبی به عضله مورد هدف صورت به طور موقت می گردد ؛ بدین ترتیب از انقباض عضله جلوگیری می شود ؛  در نتیجه پوست صورت ، صاف تر و جوان تر به نظر می رسد.

تزریق بـوتاکس ؛ با جلوگیری از ایجاد چین و چروک و رفع خطوط و چین و چروک های ناشی از انقباض عضلات موجب جوانسازی پوست و بهبود ظاهر صورت می شود.

در اثر افزایش سن و تغییرات ایجاد شده در پوست ، حتی در مواقعی که حرکتی در صورت انجام نمی گیرد ؛ برخی از خطوط قابل مشاهده خواهند بود.

اثر بوتاکس 2 تا 3 روز بعد از تزریق شروع می شود و تا 2 هفته بعد به حداکثر می رسد.

بیشترین اثر بـوتاکس ، برای خطوط دینامیک است ؛ خطوط استاتیک ، آهسته تر به تزریق بوتاکس پاسخ می دهند و به طور معمول ، به دو تا سه درمان متوالی نیاز دارند و گاهی هم برای رسیدن به نتایج دلخواه ، مجبور می شویم در کنارش از سایر درمان های زیبایی کم تهاجمی مثل فیلرها یا روش های دیگر بهره ببریم.

مکانیزم اثرگذاری بوتاکس چگونه است ؟

فرایند انقباض و فعالیت ماهیچه ها ، با دستور اعصاب انجام می شود. برای اینکه فرمان عصبی به ماهیچه برسد ، در بدن از ترشح ماده ای شیمیایی به نام استیل کولین استفاده می شود. با تزریق بوتاکس ، ترشح این ماده متوقف می شود. در این حالت عضله دیگر منقبض نمی شود و این مشابه زمانی است ، که عصب یک ماهیچه به صورت موقتی قطع شود. البته این فلج موقتی ، عضلات حداکثر تا 6 ماه دوام دارد و پس از آن ، ترشح استیل کولین و انقباض عضله از سر گرفته می شود.

 

 

چه افرادی نباید بوتاکس تزریق کنند ؟

قبل از تزریق بوتاکس ، سلامت جسمانی بیمار و شرایط او توسط متخصص بررسی می شود ؛ تا اینکه وی کاندید مناسبی برای استفاده از بوتاکس هست یا خیر مشخص شود. برای بررسی سلامت بیمار متخصص آزمایشاتی را برای او تجویز می کند. افرادی که دارای مشکلات زیر هستند ، کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس نیستند :

 • مبتلایان به بیماری های قلبی عروقی
 • مبتلایان به بیماری های کلیوی ، یا افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.
 • افراد دارای بیماری ام اس و اختلال انعقاد خون
 • خانم ها در دوران بارداری و شیردهی
 • افرادی که حساسیت دارویی دارند.

کاربرد بـوتاکس چیست ؟

 1. رفع خطوط افقی پیشانی
 2. لیفت ابرو
 3. برطرف کردن خط اخم
 4. رفع خطوط پنجه کلاغی
 5. برطرف کردن خطوط ریز اطراف لب
 6. رفع چروک های پلک تحتانی
 7. برطرف کردن خطوط خرگوشی
 8. اصلاح نمایان شدن لثه ها با لبخند
 9. رفع خطوط ماریونت
 10. برطرف کردن باندهای گردنی
 11. رفع اسپاسم و درد عضله جونده یا ماستر
 12. رفع سردردهای میگرنی

نکاتی قبل از تزریق بوتاکس

برای اینکه تزریق بوتاکس موفقیت آمیزی را پشت سر بگذارید ، لازم است اقدامات زیر را انجام دهید :

 1. از مدتی که متخصص صلاح می داند ، از مصرف داروهای رقیق کننده خون ، داروهای ضد التهابی و ویتامین E اجتناب کنید.
 2. قبل از تزریق ، استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی را کنار بگذارید.
 3. استفاده از اپیلاسیون ، وکس یا کرم موبر ، بر روی پوست ناحیه تزریق ممنوع می باشد.
 4. بدون آرایش برای انجام تزریق حضور یابید.

در صورت مصرف داروی خاص یا ابتلا به بیماری خاص ، لازم است به متخصص خود اطلاع دهید.

روند تزریق بوتاکس چگونه است ؟

تزریق بوتاکس معمولا روندی بدون درد است. برای شناسایی محل های دقیق تزریق ، پزشک از بیمار می خواهد که عضلات صورت خود را منقبض کند. برای مثال محکم اخم کند ، بخندد و یا ابروها را بالا بیاندازد. سپس متخصص برای از کار انداختن موقتی عضلات ، مقدار بسیار اندکی بوتاکس به کمک سوزن های بسیار ظریف ، در نقاط مورد نظر تزریق می کند.

مدت زمان تزریق بوتاکس بر اساس وسعت و تعداد نقاط تزریق از 10 الی 40 دقیقه متفاوت می باشد. البته تعداد ناحیه های درمان ، مدت زمان روند جوانسازی را تعیین می کند. بعد از تزریق ، بیمار می تواند فعالیت های روزمره خود را بلافاصله از سر بگیرد. البته مراقبت هایی تا 7 روز بعد از تزریق بوتاکس به بیماران آموزش داده می شود.

 

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 • به بیمار توصیه می شود به مدت 4 ساعت بعد از درمان ، از دراز کشیدن ، ماساژ دادن ، دستکاری ناحیه و نیز فعالیت هایی که سبب گرگرفتن صورت می شود ( برای مثال گرما دادن صورت ، مصرف الکل ، ورزش کردن و آفتاب گرفتن ) خودداری کند تا ریسک انتشار توکسین و عوارض جانبی آن کاهش یابد.
 • در صورت بروز کبودی یا تورم تا زمان بهبودی هر 1 الی 2 ساعت ، به مدت 10 تا 15 دقیقه یک کیسه یخ بر روی ناحیه تحت درمان بگذارید.
 • یکی از نکات بعد از تزریق بـوتاکس که باید به آن توجه شود ، در رابطه با استحمام می باشد ؛ قطعا افراد بعد از تزریق بوتاکس ، از استحمام منع نمی شوند ؛ اما مسئله ای که در این باره بسیار حائز اهمیت است ، گرمای زیاد آب می باشد ؛ بالا بودن دمای آب ، موجب تغییر حالت ماده تزریق شده ، می شود و نتیجه آن را تحت تاثیر قرار می دهد ، بنابراین ، سعی کنید بعد از تزریق ، از ماندن در وان حمام ، پاک کردن صورت با آب بسیار داغ و استفاده از حمام بخار پرهیز کنید.
 • همچنین ، باید از لیف و ماساژ صورت در حمام پس از تزریق بـوتاکس نیز جدا خودداری کنید.
 • تا مدتی بعد از تزریق بوتاکس از مصرف الکل خودداری نمایید.
 • از دیگر مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس ، پرهیز از انجام فعالیت های فیزیکی سنگین است.
 • شما به منظور رفع کبودی های بعد از تزریق بوتاکس می توانید از از آرنیکا یا ویتامین کا استفاده نمایید.
 • اجتناب از لایه برداری از جمله میکرودرم و سایر لایه برداری های شیمیایی تا مدتی بعد از تزریق بوتاکس از اهمیت به سزایی برخوردار است.

بهترین زمان تزریق بوتاکس چه وقت است ؟

زمانی که هنوز چروک های صورت عمیق نشده اند ، بهترین زمان جهت تزریق بوتاکس می باشد.

لازم به ذکر است در افراد ، زمان مناسب تزریق بـوتاکس ، متفاوت می باشد ؛ برای مثال ، کسانی که صورت آن ها در حین حرف زدن حرکات بیشتری دارد ، باید سریع تر اقدام کنند.

ماندگاری بوتاکس چقدر است ؟

ماندگاری بـوتاکس همانند سایر روش های جوانسازی در افراد مختلف ، متفاوت است ؛ اما گفته می شود ، به طور معمول بوتاکس ، حدودا 4 ماه ماندگار بوده و پس از آن ، نیاز به تزریق مجدد می باشد.

گرما و آفتاب گرفتن بعد از بـوتاکس

 1. پس از تزریق بـوتاکس ، باید تا مدتی از حرارت دادن به ناحیه تزریق ، اجتناب کنید ؛ چرا که این مسئله ، موجب افزایش احتمال کبودی و میزان آن می شود ؛ بنابراین ، بدین منظور حداقل به مدت 24 ساعت پس از آن از حرارت دادن و دوش آب گرم خودداری نمایید.
 2. همچنین طبق توصیه پزشک ، حداقل به مدت 4 ساعت بعد از آن ، از قرار گرفتن در معرض مستقیم آفتاب ، خودداری نمایید ؛ چرا که احتمال تاثیر گذاری بوتاکس بر سایر ماهیچه ها ، وجود دارد.
 3. شما باید تا مدتی بعد از تزریق بوتاکس ، از لمس ناحیه مورد نظر جدا خودداری نمایید ؛ همچنین ، باید به مدت 24 ساعت الی دو هفته بعد از تزریق ، از ماساژ ناحیه مدنظر اجتناب کنید ؛ چرا که این امر ، باعث انتقال بوتاکس به سایر نواحی پوست می شود.

بوتاکس

هزینه بوتاکس

بوتاکس ، یکی از بهترین روش های رفع چین و چروک و جوانسازی پوست می باشد. بوتاکس روندی غیر تهاجمی است ، که نتایج مطلوبی را برای بیمار به ارمغان می آورد. هزینه تزریق بوتاکس به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوع و برند بوتاکس مورد استفاده ، میزان تزریقات ، ناحیه درمان و دستمزد متخصص ، از جمله فاکتورهای تعیین قیمت بوتاکس می باشد.

دکتر سیما ندافی

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چاپ صفحه