بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک ، یکی از اعمال جراحی زیبایی است که جهت رفع چین و چروک اطراف چشم و نیز رفع رفع افتادگی پلک ها انجام می گیرد. به نحوی که به کمک جراحی پلک فوقانی به راحتی می توان ، افتادگی پلک فوقانی را درمان نمود. دکتر سیما ندافی ، بهترین جراح پلک در کرج ، با مهارت و تجربه بالای خود فوق العاده ترین نتایج را از عمل های زیبایی به ارمغان می آورد.

بلفاروپلاستی

با افزایش سن ، علاوه بر مواجهه با چین و چروک در نواحی مختلف بدن از جمله صورت ، با مشکل بروز چین و چروک در نواحی اطراف چشم ها و همچنین افتادگی پلک بالا نیز روبرو خواهیم بود که توسط جراحی بلفاروپلاستی می توان این اختلالات را برطرف نمود و جوانی و شادابی را به چهره بازگرداند

روند افزایش سن ، چگونه موجب پیری ظاهر چشم و پلک ها می شود ؟

هر چه سن افراد بالاتر می رود ، روند تولید کلاژن پوست کندتر شده و بعد از یک زمانی متوقف می گردد ؛ به دنبال این مسئله پوست طی یک روند تدریجی خاصیت کشسانی خود را از دست می دهد. به سبب الاستیسیته نبودن پوست به همراه تاثیر جاذبه و کشش زمین ، که اجتناب از آن ممکن نیست ، در نواحی پلک فوقانی و تحتانی ، پوست های اضافه تجمع پیدا می کنند. جمع شدن پوست های اضافه زیر چشم موجب چین خوردگی و برآمده شدن آن ناحیه می شود. همین امر در پلک فوقانی باعث چین خوردگی مضاعف پوست شده و حالت افتاده ای را برای پلک ایجاد می کند که در صورت شدید بودن ، مانع دید مطلوب فرد می شود. همچنین غشا نازکی که بافت های چربی ساختار چشم و پلک را در محل نگه می دارد ، با بالا رفتن سن تضعیف شده و منجر به بیرون زدگی و برجسته شدن چربی های زیر پوست می شوند. با انجام جراحی پلک می توان این موارد را برطرف نمود.

جراحی بلفاروپلاستی پلک فوقانی

به طور کلی یکیاز نواحی صورت که بیش از دیگر نواحی چهره مستعد بروز چین و چروک است ، پلک ها می باشند. جراحی پلک بالا ، یکی از رایج ترین عمل های زیبایی است که جهت رفع اختلالاتی از قبیل افتادگی پلک بالا یا حتی در مواردی رفع سلول‌ های چربی اضافی موجود در پلک فوقانی مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که پلک فوقانی محل اتصال چشم ، ابرو و پیشانی به هم می باشد ، می توان اذعان داشت که زیبایی پلک فوقانی اثری شگرف در زیبایی کل چهره ایفا می کند.

لازم به ذکر است که جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا صرفا جنبه زیبایی ندارد و می تواند جنبه درمانی نیز داشته و جهت حذف غدد چربی اضافی موجود در پلک‌ بالا نیز بکار برده شود. در برخی موارد ، ظاهر پوست پلک بالایی به دلیل افزایش سن یا پیدایش برخی اختلالات پوستی ، دچار تغییر شده و انجام جراحی پلک بالایی را جهت از بین بردن چین و چروک و نیز جوانسازی ضروری می سازد. در این موارد عمل پلک با هدف زیبایی صورت می گیرد. برخی افراد نیز به دلیل وجود اختلال در زیر نسج پوست و همچنین غدد چربی امکان دارد با مشکلات بینایی مواجه گردند و دید چشم آن ها مسدود گردد. در چنین مواردی عمل پلک با هدف درمان انجام می پذیرد.

بلفاروپلاستی

طول درمان بلفاروپلاستی

جراحی زیبایی پلک ، نیز همانند دیگر جراحی های زیبایی صورت دارای دوره نقاهت می باشد که در صورت رعایت نکات و مراقبت های مورد نیاز ، بیماران دوره نقاهت را سریعا پشت سر گذاشته و می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند. در حالت کلی دوره نقاهت جراحی زیبایی پلک ، بیش از 1 هفته نمی باشد اما لازم به ذکر است آن ها باید تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنند.

کاندیدای مناسب جراحی پلک

در حالت کلی ، هر فردی بر اساس شرایط خود می تواند نسبت به انجام جراحی بلفاروپلاستی اقدام کند ، اما برخورداری از برخی شرایط ، مقدمات انجام صحیح جراحی پلک بوده و سبب عدم ایجاد عوارض جانبی خواهد شد.

بلفاروپلاستی

بنابراین افرادی که از شرایط ذیل بهره مند باشند می توانند نسبت به انجام عمل بلفاروپلاستی چه به منظور درمانی و چه با هدف زیبایی اقدام نمایند :

 • افرادی که به هیچ نوع بیماری خاصی مبتلا نیستند و در وضعیت جسمی مناسبی قرار دارند.
 • افرادی که سیگار و دخانیات مصرف نمی کنند.
 • افرادی که به نتایج حاصل از جراحی پلک دیدی واقع گرایانه دارند.
 • افرادی که از لحاظ بینایی با مشکل خاصی مواجه نیستند و به طور کلی از سلامت بینایی برخوردارند.

آیا جای اسکار ناشی از جراحی زیبایی پلک باقی می ماند ؟

جای زخم ناشی از عمل زیبایی پلک ، به مرور زمان کم رنگ شده و در نهایت از بین می رود ؛ لازم به ذکر است برش های جراحی بلفاروپلاستی ، در میان چین های طبیعی پلک ایجاد شده و قابل مشاهده نمی باشند. لازم به ذکر است که پوست شل شده در پشت پلک در حین جراحی تا جایی باید برداشته شود که ،لای چشمها در هنگام خواب بعد از عمل پلک باز نماند زیرا منجر به بروز زخم قرنیه در طولانی مدت ،خشکی چشم و عوارض دیگر می گردد . بنابرین برای بدست آوردن نتیجه مطلوبتر ،در زمان مناسب ،جهت جراحی تصمیم گیری بفرمایید.

بلفاروپلاستی

اقدامات قبل از جراحی پلک

 1. به کسانی که تصمیم به انجام عمل جراحی پلک گرفته اند ،توصیه می شود در جلسه مشاوره با پزشک ، تمامی خواسته و انتظارات خود را از بلفاروپلاستی بیان کرده و نظرات یک جراح پلک خوب در کرج را در این باره جویا شوند.
 2. افراد باید پزشک معالج خود را از تمامی سوابق پزشکی و همچنین حساسیت های دارویی مطلع نمایند.
 3. اگر مدت زمان زیادی است که داروی خاصی را مصرف می کنید ، این موضوع را به جراح پلک اطلاع دهید.
 4. انجام آزمایشات و مصرف داروهای تجویزی پزشک ، از اهمیت به سزایی برخوردار بوده و به هیچ وجه نباید در این باره سهل انگاری شود.
 5. استعمال دخانیات و همچنین مصرف نوشیدنی های حاوی الکل پیش از جراحی زیبایی پلک ، منجر به بروز اختلال در انعقاد خون می گردد ؛ بنابراین افراد باید از مدتی قبل از انجام این عمل پلک ، از مصرف این موارد خودداری کنند.
 6. طبق توصیه جراح پلک ، از مدتی پیش از شروع عمل جراحی پلک بیماران باید از مصرف داروهایی همانند آسپرین و بروفن که منجر به اختلال در انعقاد خون می گردند ، پرهیز کنند.
 7. شب قبل از عمل پلک ، شام سبک میل کرده و از 8 ساعت قبل از آن از خوردن و آشامیدن اجتناب کنید ؛ چرا که در روز عمل بلفاروپلاستی باید ناشتا باشید.
 8. شب قبل از عمل زیبایی پلک ، استحمام کنید.
 9. در روز جراحی زیبایی پلک ، تمامی سوابق پزشکی خود را به همراه داشته باشید.
 10. حضور همراه در روز عمل ، الزامی است.
 11. به بانوانی که تصمیم به انجام عمل زیبایی پلک گرفته اند ، توصیه می شود در روز عمل بلفاروپلاستی ، بدون آرایش بوده و همچنین هیچ گونه زیورآلاتی به همراه نداشته باشند.

بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 1. استفاده از کمپرس یخ ، در روزهای ابتدائی پس از عمل جراحی زیبایی پلک تاثیر به سزایی در رفع تورم و کبودی های ناشی از جراحی پلک دارد.
 2. پس از جراحی ، بیماران باید حداقل به مدت 2 روز از انجام فعالیت هایی هم چون تماشا کرن تلویزیون ، کار با تلفن همراه ، مطالعه و غیره که سبب وارد شدن فشار به چشم ها می شود ، خودداری کنند.
 3. قرار دادن دو بالش در زیر سر پس از عمل پلک در حین خواب و استراحت کمک شایانی به رفع تورم و کبودی های ناشی از جراحی می کند.

چه کسانی نمی توانند کاندیدای مناسبی برای جراحی زیبایی پلک باشند ؟

شایان ذکر است که هر چند جراحی بلفاروپلاستی پروسه ای کم خطر است ، اما وجود عواملی می تواند انجام این فرایند را برای بعضی افراد ابهام برانگیز کند. بیماری های حاد و مزمن از جمله این عوامل هستند. زنان و مردانی که به بیماری های مربوط به انعقاد خون ، ضعف سیستم ایمنی ، بیماری های با عامل ویروسی ، دیابت و فشارخون کنترل نشده مبتلا هستند ، ممکن است عمل پلک ریسک بیشتری را برایشان به همراه داشته باشد.

البته برخی از این بیماری ها مثل دیابت ، اگر فرد تحت نظر یک دکتر خوب برای عمل پلک در کرج باشد و به عبارتی بیماری آن کنترل شده باشد ، با صلاحدید جراح و متخصص مربوطه ممکن است امکان عمل برای او فراهم آید.

گروهی از افراد که سیگار کشیدن و استعمال دخانیات به عنوان عادت آن ها محسوب می شود ، نمی توانند کاندیدای مناسبی برای عمل زیبایی پلک باشند. چرا که نیکوتین و ماده مخدر دخانیات ، کند شدن روند بهبودی را موجب می شوند و همین مسئله ریسک عوارض را بالا می برد. بنابراین این اشخاص اگر به طور قطعی تصمیم به انجام بلفاروپلاستی دارند باید به طور جدی چندین هفته قبل از عمل ، از مصرف دخانیات اجتناب نماید.

عوارض عمل بلفاروپلاستی

روند صحیح جراحی زیبایی پلک نیز همانند سایر جراحی ها نیازمند تجربه و مهارت بهترین جراح پلک کرج می باشد در صورت زبده کار بودن جراح پلک پس از انجام عمل زیبایی پلک خطری بیماران را تهدید نمی کند ؛ اما در غیر این صورت احتمال بروز عوارضی هم چون تاری دید ، دوبینی ، تورم بیش از حد ، عفونت ، درد شدید ، عدم تقارن و غیره در بیماران ، بعد از جراحی پلک وجود دارد.

دوره نقاهت بلفاروپلاستی

دوره ریکاوری جراحی پلک را می توان به سه بخش تقسیم کرد :

رفع کبودی ها ، رفع ورم ایجاد شده و روند بهبودی جراحت ها و زخم های جراحی. کبودی ها زودتر از سایر موارد برطرف می شوند و مدت زمان موردنیاز جهت بهبودی کامل آن  2 الی 3 هفته می باشد. پس از آن ورم ایجاد شده کم کم رو به بهبودی می رود. هرچند بهبود یافتن آن در قیاس با کبودی ، مدت زمان بیشتری به طول می انجامد ؛ می توان گفت حدود هشت هفته و گاهی اوقات بیشتر. به بیانی دیگر این بعد از دوره ریکاوری باید یک روند تدریجی را طی کند.

لازم به ذکر است که بعد از عمل بلفاروپلاستی ، اسکار بر روی پلک شما تا محو شدن کامل ان طبق قوانین ترمیم زخم تقریبا بک سال زمان نیاز دارد ولی در بیماران من معمولا هفته اول بعد از عمل پلک جای قابل توجهی از زخم قابل دید نمیباشد و موجب خوشنودی مراجعین من میباشد. در جراحی پلک فوقانی ، برش جراحی در چین خوردگی طبیعی پلک ایجاد می شود.

بلفاروپلاستی

 

برای آن که دوره نقاهت بلفاروپلاستی با سهولت بیشتری طی شود و عارضه نمود پیدا نکند ، رعایت چه نکاتی الزامی است ؟

 • گفتنی است که جراح تمام دستورالعمل های مراقبتی که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم را به طور دقیق به شما آموزش می دهد. با رعایت تمامی موارد می توانید بدون هیچ مشکلی دوره ریکاوری را به پایان رسانده و از نتیجه بدست آمده نهایت لذت را ببرید.
 • به جهت کاهش شدت ورم و درد ناشی از جراحی پلک ، استفاده از پک یخ یا کمپرس سرد ، در 3 روز اول دوره نقاهت امری حیاتی تلقی می شود. می توانید به مدت یک دقیقه از زمان احساس سرما روی پلک کمپرس یخ قرار داده و این امر را هر ۱۵ دقیقه انجام دهید.
 • مراقبت از محل برش ها نیز بسیار ضروری است. به جهت جلوگیری از بروز عفونت لازم است همیشه ان ناحیه را تمیز نگه دارید. همچنین جهت بهبودی هر چه سریع تر جراحت ها از پمادهای تجویز شده استفاده نمایید. دقت داشته باشید پیش از اعمال پماد بر روی پلک ، حتماً دست هایتان را با آب و صابون بشویید. نکته بعدی این است که هنگام استعمال پماد یا شستن پلک ها ، از مالش دادن ناحیه جراحی شده جداً خودداری کنید.
 • به گفته پزشک ، استفاده از لنزهای چشمی ، حداقل به مدت 2 هفته پس از بلفاروپلاستی ممنوع است.
 • مطلب بعدی پوزیشن انتخابی فرد برای خواب و استراحت است. توصیه دکتر این است که از خوابیدن بر روی صورت اجتناب نموده و به صورت طاقباز بخوابید. بدین معنا که بر روی کمر دراز کشیده و جهت کمک به رفع ورم پلک ها سرتان را به کمک چند بالش ، بالاتر از بدن قرار دهید.
 • نپرداختن به فعالیت های سنگین و پر فشار در چند هفته ابتدایی و مراقبت از پلک و چشم ها در برابر نور خورشید ، باد و گرد و غبار نیز به تسهیل روند ریکاوری جراحی پلک کمک می کند.

نتیجه بلفاروپلاستی و ماندگاری آن

چنانچه عمل زیبایی پلک ، تحت نظر یک جراح پلک خب ، با تجربه و حاذق در کرج به انجام رسد ، دستیابی به نتیجه ای مطلوب بسیار محتمل است. علاوه بر آن رعایت نکات مذکور در این امر نیز می تواند دخیل باشد. در ۲۴ ساعت اول در جراحی پلک یک پانسمان فشاری به کاهش التهاب و ورم پلک ها کمک شایان توجهی مینماید .عمل پلک مثل هر جراحی دیگر جنس پوست بیمار ، قدرت ترمیم ان قطعا در سرعت بهبودی جای زخم موثر است. ماندگاری بلفاروپلاستی پلک فوقانی ، در صورتی که فرد سبک زندگی سالمی داشته باشد و سیگار نکشد ، تا 7 سال می تواند ادامه پیدا کند.

اسکار جراحی پلک در گوشه ها که انسیژن و خط جراحی روی استخوان حدقه قرار می گیرد کمی دیرتر بهبود مییابد . وجود دانه های میلیا (دانه های سفید حاوی ترشحات در اطراف چشم) و یا جای زخم های قدیمی مثل ابله مرغان و یا چین های پنجه کلاغی خیلی عمیق و پوست های خیلی مسن که نیاز به لیفت ‌هم دارند گاها اگر وجود داشته باشند در نتیجه ی جراحی ایجاد مشکلاتی خواهند نمود. ترجیحا در سن و زمان مناسب اقدام به جراحی بلفارو پلاستی بفرمایید

هزینه بلفاروپلاستی

پارامترهای گوناگونی سبب ایجاد قیمت های متفاوت جهت جراحی زیبایی پلک می شود ، به همین منظور افرادی که تصمیم به انجام عمل زیبایی پلک دارند باید ابتدا جهت معاینه به بهترین جراح پلک کرج مراجعه کرده تا هزینه جراحی پلک آنان مشخص گردد.

سخن آخر :

در خاتمه لازم به ذکر است که در جراحی بلفاروپلاستی می بایست حتما قبل از شروع عمل ، پیچیدگی آناتومی پلک توسط جراح پلک مورد ارزیابی و آنالیز قرار گیرد. از این حیث که پلک ها به لحاظ آناتومی از پیچیدگی خاصی برخوردارند ، بروز هر گونه اشتباهی در انجام جراحی زیبایی پلک می تواند عوارض جبران ناپذیری به بار آورد، لذا انتخاب بهترین جراح پلک جهت انجام جراحی پلک امری ضروری می باشد.

ثبت نام
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات

دکتر سیما ندافی

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چاپ صفحه