جراحی پلک فوقانی

در اثر کهولت و افزایش سن ، عوامل ژنتیکی و غیره ممکن است پلک فوقانی فرد دچار شل شدگی و افتادگی شود و زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار دهد ، در برخی موارد آویزان بودن پلک به قدری زیاد است که بینایی فرد را مختل می کند ، با انجام جراحی پلک فوقانی ( بلفاروپلاستی ) می توان این مشکلات را برطرف نمود.

جراحی پلک فوقانی

نحوه انجام جراحی پلک فوقانی

جراحی پلک تحت بی حسی انجام شده و مدت زمان لازم برای انجام آن حدوداً 90 دقیقه می باشد. برای انجام جراحی پلک ، برش های بسیار کوچکی در میان چین های طبیعی پلک زده شده و پوست و چربی اضافی حذف می گردد.

به علت کوچک بودن سایز برش ها و محل آن ها که در میان چین های پلک است ، جای بخیه عمل پلک بالا در فرد بعد از عمل قابل مشاهده نمی باشد. جراحی پلک بالا به صورت سرپایی می باشد بدین معنی که بیمار در صورت نبود مشکل خاصی و با صلاح دید پزشک در همان روز مرخص می شود.

همچنین فرد بعد از گذشت دو هفته می تواند از کرم های از بین برنده جای زخم ؛ همچون رژودرم برای از بین بردن کامل جای بخیه و اسکار ناشی از آن استفاده نماید.

کاندیدای مناسب جراحی پلک فوقانی

 • افرادی که به طور مادرزادی با مشکل افتادگی پلک بالا متولد شده اند.
 • افرادی که با افزایش سن دچار افتادگی پلک های بالا شده و از آن ناراضی می باشند.
 • اشخاصی که به علت کش آمدن پلک های فوقانی ، دچار مشکل کاهش دید شده اند.
 • افرادی که ظاهر آن ها به علت افتادگی پلک های بالایی بی حوصله و خسته به نظر می رسد.
 • اشخاصی که از وجود چین و چروک های موجود در اطراف چشم خود و همینطور افتادگی پوست آن ها ، راضی نمی باشند.

جراحی پلک بالا چه مشکلاتی را برطرف می کند ؟

جراحی پلک دارای مزایای زیبایی و درمانی فراوانی است ؛ از این رو در میان عمل های جراحی زیبایی ، طرفداران زیادی دارد. معمولا این جراحی با هدف رفع مشکلات زیر انجام می شود :

 1. تجمع رسوبات چربی را از بین برده و پف پلک را کاهش می دهد.
 2. با برداشتن پوست ها و چربی های اضافی بالای چشم ، افتادگی پلک را از بین می برد.
 3. مشکلات وضعیت بینایی بیمار ، را که به دلیل افتادگی پلک ناشی از وجود پوست های اضافه ، شل و آویزان بر روی پلک بالایی ایجاد شده است ، برطرف می کند.
 4. تا حدودی به رفع چین و چروک های اطراف چشم و جوانسازی چشم ، کمک شایانی می کند.

جراحی پلک فوقانی

عوارض جراحی پلک فوقانی

جراحی پلک ، یکی از کم خطرترین جراحی های زیبایی می باشد .

در صورتی که برای انجام جراحی پلک بالا ، بهترین دكتر جراح پلك را برگزینید ؛ هیچ عارضه ای شما را تهدید نکرده و تنها عارضه ای که بعد از آن ایجاد می گردد ؛ وجود مقداری تورم و کبودی می باشد که طبیعی بوده و به مرور زمان و با انجام مراقبت های لازم رفع خواهد شد.

اقدامات قبل از جراحی پلک

 • افراد برای گرفتن بهترین نتیجه از جراحی زیبایی پلک و پایین آوردن احتمال عوارض ناشی از آن باید یک پزشک خوب را برای جراحی پلک های شان انتخاب کنند.
 • بعد از اینکه جراح پلک مورد نظر را انتخاب کردید با او در رابطه با انتظاراتی که از جراحی پلک دارید ، صحبت کنید.
 • قطع مصرف دخانیات و داروهایی که در انعقاد خون اختلال ایجاد می نمایند ؛ به مدت 14 روز قبل از جراحی  زیبایی پلک ، الزامی می باشد.
 • آزمایشات و عکسبرداری هایی که جراح پلک برای انجام بررسی های بیشتر برای تان تجویز نموده است را حتماً انجام دهید.
 • به مدت 8 ساعت قبل از جراحی پلک های تان چیزی میل نکرده و شب قبل از آن دوش بگیرید.

برش های جراحی پلک فوقانی

جراح پلک ، معمولا برای پنهان کردن برش های جراحی ، آن ها را در خطوط و چین های طبیعی پلک ایجاد می کند. برای بستن این برش ها ، از بخیه های ریز و ظریفی استفاده می شود. این عوامل سبب می شوند که جای زخم های ناشی از جراحی پوشانده شده ، و امکان مشاهده آن ها به حداقل برسد.

جراحی پلک فوقانی

بهبودی پس از جراحی پلک چه مدت طول می کشد ؟

معمولا بهبودی نسبی بعد از بلفاروپلاستی ، به 7 تا 14 روز زمان نیاز دارد. عواملی چون کیفیت پوست ، میزان حساسیت یا ظرافت پوست ، شدت افتادگی پلک ، سن بیمار ، میزان پف پلک بالا یا برجستگی استخوان حدقه ی چشم و .. سبب می شوند ، که طول مدت زمان ریکاوری پس از جراحی پلک ، در افراد مختلف متفاوت باشد. از این رو فرایند بهبودی ممکن است در برخی افراد ، زودتر و در برخی دیگر دیرتر از زمان گفته شده ، به طول بیانجامد.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

رعایت نکات و مراقبت های بعد از جراحی پلک ؛ موجب دریافت نتایج بهتر و همچنین تسریع در روند بهبودی می گردد ؛ به همین علت ، همواره توصیه به رعایت دستورالعمل های پزشک در دوران نقاهت عمل پلک ، می شود ؛ در ذیل به برخی از مهم ترین نکات بعد از عمل پلک ، اشاره شده است ؛ با ما همراه باشید.

 1. توصیه می شود ۴۸ ساعت اول بعد از جراحی پلک ، کمپرس یخ هر یک ساعت به مدت ۶۰ ثانیه آرام بر روی پلک قرار گیرد.
 2. احتمال بروز تاری دید در روزهای ابتدایی جراحی زیبایی پلک در اثر استفاده از پماد بر روی بخیه ها ، مسئله ای طبیعی می باشد که بر طرف می گردد ؛ بنابراین ، در این باره نگران نباشید.
 3. در صورت بروز خونریزی در ناحیه جراحی ، سریعا پزشک معالج خود را مطلع نمایید.
 4. به کسانی که تحت عمل بلفاروپلاستی قرار گرفته اند ، توصیه می شود در دوران نقاهت آن به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار به عضلات ؛ از خندیدن ، حرف زدن طولانی و جویدن مواد غذایی سفت خودداری نمایند.
 5. طبق توصیه پزشک ؛ بانوان حداقل به مدت 2 هفته پس از جراحی زیبایی پلک ، نباید از لوازم آرایشی مربوط به چشم استفاده کنند.

نکات بعد از جراحی پلک

 • مصرف به موقع داروهای تجویز شده از سوی پزشک ، اهمیت به سزایی داشته و به هیچ عنوان نباید در رعایت آن ها ، سهل انگاری گردد.
 • تا مدتی پس از جراحی زیبایی پلک ؛ باید از انجام ورزش و فعالیت های سنگین خودداری نمایید.
 • پزشک به کسانی که تحت عمل جراحی پلک قرار گرفته اند ؛ تا مدتی توصیه به استفاده از عینک آفتابی می کند ؛ لازم به ذکر است استفاده از عینک آفتابی در خانه نیز توصیه می گردد.
 • حداقل به مدت 2 هفته پس از جراحی زیبایی پلک ، افراد از استفاده از لنزهای تماسی منع می شوند.
 • جراحی زیبایی پلک با حذف پوست و بافت های چربی اضافی پلک ها انجام می شود، بدیهی است که با دستکاری نمودن پلک ها کمی تورم ، کبودی و التهاب در آن بروز می کند.

برای سرعت بخشیدن به روند کاهش ورم و کبودی :

 1. به هنگام خواب دو یا سه بالشت در زیر سر خود قرار دهید.
 2. از خوردن غذاهایی که ادویه زیادی دارند ، بپرهیزید.
 3. سر خود را پایین نندازید.

هزینه جراحی پلک فوقانی

معمولا با توجه به شدت مشکلات پلک ، پیچیدگی های جراحی ، دستمزد جراح پلک ، هزینه های جانبی کلینیک و عواملی از این دست ، میزان هزینه عمل بلفاروپلاستی متغیر بوده و نمی توان ، یک هزینه تعریف شده برای این جراحی در نظر گرفت. تعیین هزینه دقیق این جراحی با مراجعه حضوری به مطب جراح و پس از بررسی های دقیق توسط وی ، امکان پذیر می باشد.

جراحی پلک فوقانی

در آخر

لازم به توضیح است ، که برجستگی و پف حدقه ی بالای چشم ، یعنی برجستگی ابروها و زیر آن ها ، با جراحی بلفاروپلاستی پلک فوقانی به تنهایی قابل اصلاح نمی باشد.

0 0 آرا
امتیاز دهی
ثبت نام
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات

دکتر سیما ندافی

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چاپ صفحه