تزریق ژل

امروزه افراد بیشتر از گذشته به زیبایی خود اهمیت می دهند. تزریق ژل ، یکی از روش های جوانسازی می باشد که با از بین بردن چین و چروک های صورت ، حجیم کردن لب و گونه و کم کردن عمق خط خنده کمک شایانی به جوان تر به نظر رسیدن افراد و شاداب تر شدن چهره آن ها می کند. مراجعه به دکتر سیما ندافی شما را از رسیدن به نتیجه عالی و دلخواه مطمئن می سازد.

تزریق ژل - دکتر سیما ندافی

مزایای تزریق ژل

 • روشی غیرتهاجمی است و برای انجام آن ، نیاز به انجام جراحی و استفاده از آرام بخش یا داروی بیهوشی نمی باشد.
 • نتایج حاصل از آن ، کاملاً طبیعی می باشد.
 • این تزریق ، از سطح رضایتمندی بسیار بالایی در میان افراد برخوردار است.
 • زمان انجام آن ، کوتاه و در حدود 20 دقیقه می باشد.
 • مورد تاییدیه سلامت از سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) می باشد.
 • دوران نقاهت آن بسیار کوتاه است.

ژل های تزریقی چگونه به جوان شدن پوست و صورت کمک می کنند ؟

 • این فیلرها خطوط و چروک های نواحی اطراف بینی و دهان (خطوط پرانتزی شکل) را صاف می کنند.
 • حجم از دست رفته نواحی شقیقه ها را برطرف نموده و افتادگی تو رفتگی گونه ها را اصلاح می کنند.
 • خطوط عمودی لب ها را محو می سازند و به حجم دهی و فرم دهی آن ها کمک می کنند.
 • چین خوردگی چانه را هموار و یکدست می سازند.
 • در نهایت باعث ایجاد تقارن و هارمونی میان اجزای صورت می شوند.

انواع ژل های تزریقی

 1. ژل های قابل جذب : این ژل ها ، دارای کلاژن بوده و به تدریج و با گذشت زمان ، جذب پوست خواهند شد.
 2. ژل های دیر جذب : این نوع ژل ، ساختاری شبیه به استخوان دارند و تهیه شده از ترکیبات اسید لاکتیک هستند. ماندگاری این ژل ها ، حدود یک سال و نیم است و بعد از این مدت ، امکان گلوله شدن آن وجود دارد.
 3. ژل های غیر قابل جذب : این ژل ها ، جذب پوست نمی شوند. این دسته از ژل ها ، کم مصرف تر از ژل های دیر جذب هستند.

انواع ژل ها بر اساس عناصر تشکیل دهنده

بیشتر ژل های مورد استفاده از مواد طبیعی ساخته شده اند و با گذشت زمان در بدن از بین می روند. ولی ممکن است با توجه به کاربرد ژل و ناحیه تزریق ، از ژل هایی استفاده شود که حاوی عناصر غیر قابل جذب در بدن باشند یا مدت زمان جذب این ژل ها توسط بدن طولانی تر باشد. ژل ها بر اساس عناصر تشکیل دهنده به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 • ژل های غیر قابل جذب

به دلیل اینکه این ژل ها حاوی عناصری هستند که توسط بدن قابلیت جذب ندارند امروزه بسیار کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. این ژل ها برای جوان سازی نواحی دارای چین و چروک عمیق مورد استفاده قرار می گیرند.

معروف ترین ژل غیر قابل جذب :

دانه های پلی متیل کریلات (PMMA) : این ژل نوعی پلی مر زیست تخریب ناپذیر و مصنوعی است. بافت های بدن می توانند به خوبی این ماده مصنوعی را تحمل کنند. از مهمترین ویژگی های این ماده سازگار پذیر بودن آن با بافت های زیستی بدن است. به همین دلیل از این ماده در ساخت سیمان های استخوانی و لنز های چشم استفاده می شود. مهمترین کاربرد این ژل در از بین بردن چروک های اطراف لب ها (خط خنده) می باشد و ماندگاری بالایی دارد.

 

 • ژل های قابل جذب

ژل های قابل جذب از مواد طبیعی ساخته می شوند. به همین دلیل به راحتی توسط بدن با گذشت زمان جذب می شوند. به دلیل طبیعی بودن این ژل ها، معمولا بعد از تزریق عوارضی در فرد ایجاد نمی کنند.

متداول ترین ژل های قابل جذب :

هیالورونیک اسید : ماده ای قندی است که به صورت طبیعی در پوست و غضروف وجود دارد. این ژل متداول ترین ژل مورد استفاده برای تزریق می باشد. عناصر تشکیل دهنده این ماده در آزمایشگاه توسط باکتری ها تولید می شوند یا از منابع حیوانی استخراج می شوند. مدت زمان ماندگاری این ژل ها بین 6 تا 12 ماه می باشد.

کلاژن : کلاژن ماده ای طبیعی در پوست، استخوان ها و غضروف های بدن است که سبب قوام و سفتی و استحکام آن ها می شود. معمولا پیری پوست با روند تجزیه این پروتئین در بدن همراه است. کلاژن ها معمولا از منابع حیوانی یا سلول های انسانی تهیه می شوند .این ژل ایمن ترین ژل تزریقی است  ولی کوتاه ترین ماندگاری ، بین 3 تا 4 ماه، را دارد.

هیدروکسی آپاتیت کلیسیم : ماده ای معدنی است که باعث استحکام در دندان ها و استخوان های بدن می شود. این ژل در حجم دهی به لب ها مورد استفاده قرار نمی گیرد. مدت زمان ماندگاری این ژل حدود 18 ماه می باشد و نسبتا ماندگاری بالایی دارد.

پلی لاکتیک اسید (PLLA) : پلیمر مصنوعی و زیست تخریب پذیر می باشد. این ماده در ساخت بخیه های جذبی و پیچ های استخوانی استفاده می شود و با بافت های بدن سازگار است. معمولا برای اثر بخشی این ماده طی چند دفعه تزریق آن انجام می شود و نتایج آن بعد از چند هفته در زیر پوست مشاهده می شود. این ژل ممکن است دارای 2 سال ماندگاری در بدن باشد.

عوارض تزریق

انتخاب یک پزشک متخصص زیبایی ، مهم ترین اقدام قبل از تزریق می باشد که در نتیجه آن تاثیر بسیار زیادی دارد. چنانچه یک پزشک خوب ، مجرب و با تجربه را برای انجام تزریق در نظر بگیرید و اقدامات قبل و بعد از آن را به طور کامل انجام دهید ، بهترین نتیجه از تزریق حاصل شده و احتمال بروزعوارض ناشی از آن به حداقل می رسد. در صورتی که پزشک از بهترین ژل تزریقی صورت برای تزریق استفاده کند ، به غیر از بروز و ایجاد مقداری تورم و کبودی در ناحیه تزریق ، که کاملا طبیعی است و به مرور زمان رفع خواهد شد ، هیچ عارضه دیگری در فرد ایجاد نخواهد شد.

تزریق ژل - دکتر سیما ندافی

تزریق فیلر برای چه کسانی ممنوع می باشد ؟

 • بانوان باردار یا شیرده
 • افرادی که سابقه سکته قلبی دارند.
 • افرادی که سابقه سکته مغزی دارند.
 • افراد مبتلا به دیابت که از انسولین استفاده می کنند.
 • افرادی که از داروهایی مثل آسپرین یا وارفارین استفاده می کنند.
 • افرادی که سابقه خون لخته شده و ترومبوز وریدهای عمقی دارند.
 • افرادی که سابقه ابتلا به بیماری های خود ایمن ، چون آسم و آلرژی دارند.
 • افرادی که به بیماری شدید خود ایمنی مثل لوپوس ، روماتیسم و سندروم نفروتیک مبتلا هستند.
 • افرادی که به دلیل بیماری های قلبی از داروهای متفاوت استفاده می کنند.

کاندیدای مناسب برای تزریق کردن ژل

به طور کلی تزریق برای افرادی که شاهد افتادگی ، چین و چروک یا کاهش حجم قسمت های مختلف صورت خود هستند مناسب است.

 • تزریق ژل لب

امروزه تزریق ژل به لب ، یکی از رایج ترین اقدامات زیبایی می باشد که با هدف افزایش حجم لب ، انجام می شود. افزایش حجم موجب کاهش حجم لب ، ارتفاع و برجستگی آن می شود که این عارضه در زیبایی افراد بسیار تاثیر گذار است. برای تزریق ژل به لب ، انتخاب جراح با تجربه که شناخت کافی از زیبا شناسی فرم لب در انواع چهره ها و ساختار لب ، پوست و اجزای آن داشته باشد ، بسیار مهم است و در نتیجه نهایی ، تاثیر مستقیم خواهد داشت. میزان ژل تزریقی ، بستگی به فرم لب و ماده تزریق شده دارد که تشخیص این موضوع به عهده پزشک می باشد. برای تزریق ، ابتدا لب توسط بی حسی موضعی بی حس می شود و پس از ضد عفونی ، با استفاده از سرنگ مخصوص که دارای سوزن بسیار ظریف می باشد ، تزریق انجام خواهد شد.

 • تزریق ژل گونه

افزایش سن علاوه بر کاهش کلاژن سازی و حجم پوست موجب تحلیل استخوان گونه و افتادگی پوست می شود که تاثیرات منفی در زیبایی صورت خواهد گذاشت. با تزریق ، می توان حجم از دست رفته گونه ها را باز گرداند و موجب شادابی صورت شد.

اقدامات قبل از تزریق

 1. استعمال دخانیات و مشروبات الکلی را به مدت 2 هفته قبل از تزریق ، متوقف نمایید.
 2. در صورت داشتن حساسیت دارویی ، پزشک خود را در جریان بگذارید.
 3. از مصرف داروهایی مانند وارفارین و بروفن اجتناب کنید.
 4. هنگام مراجعه به کلینیک به منظور تزریق ژل ، آرایش نکنید.

تزریق ژل - دکتر سیما ندافی

مراقبت بعد از تزریق

اقدامات پس از تزریق ژل خط خنده ، اقدامات پس از تزریق ژل پیشانی و تمامی نواحی به یک صورت می باشد.

 1. به منظور کاهش تورم ، از کمپرس آب سرد استفاده نمایید.
 2. از شستن محل تزریق و آرایش کردن به مدت 24 ساعت اجتناب کنید.
 3. به منظور ایجاد تسریع در روند فروکش کردن تورم ، مصرف نمک و غذاهای پر ادویه را به حداقل رسانده و پیاده روی سبک نمایید.
 4. از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.

پس از تزریق ژل وقوع چه مواردی قابل انتظار است ؟

امکان دارد در نواحی که تزریق ژل صورت گرفته است ، شاهد میزانی کبودی باشید که البته جای نگرانی نیست ؛ زیرا این مورد نهایتا بعد از چند روز برطرف می گردد. متورم شدن ناحیه تزریق نیز محتمل است که معمولاً شدید نبوده و با گذشت 48 الی 72 ساعت بهبود خواهد یافت. احتمال دارد به خاطر تزریق و ماساژ آن ناحیه توسط پزشک به جهت قرار گیری صحیح ژل در ناحیه مورد نظر ، محل تزریق کمی قرمز شود که باز هم بعد از چند ساعت به طور کامل رفع می گردد.

نتیجه حاصل از تزریق ژل چقدر ماندگاری دارد ؟

مدت زمانیکه ژل در محل تزریق شده باقی می ماند به مواردی همچون ناحیه تزریق ، نوع ژل مورد استفاده و البته به واکنش بدن فرد متقاضی بستگی دارد. به طور کلی هر چه ژل تزریقی تراکم بالاتری داشته باشد و در ناحیه عمیق تری تزریق گردد ، می توان انتظار داشت که ماندگاری طولانی تری نیز داشته باشد. البته تزریق ژل پروسه ای است که برای حفظ نتیجه آن باید در فواصل زمانی ، انجام آن تکرار شود.

اما مهم تر از همه این موارد ، یک فاکتور در کسب نتیجه ای فوق العاده تاثیر بسیاری دارد آن هم تکنیک پزشک در تزریق ژل است. چنانچه از بهترین برندها استفاده شود اما ژل در محل درست و به میزان مناسب تزریق نگردد ، بنابراین نتیجه دلخواه بدست نمی آید. دکتر سیما ندافی ، در امر تزریق ژل بسیار متبحر بوده و با بهره گیری از تکنیک عالی و بهترین مواد و برندها ، رضایت تمامی مراجعه کنندگان را به ارمغان می آورد.

0 0 آرا
امتیاز دهی
ثبت نام
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات

دکتر سیما ندافی

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چاپ صفحه