اتوپلاستی

اتوپلاستي برای چه کسانی قابل انجام است ؟

گوش ها در ظاهر افراد و به خصوص آقایان تاثیر بسیار زیادی داشته و وجود ایراد در آن ها موجب کاهش اعتماد به نفس شان می گردد ، اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش روشی است که با انجام آن می توان مشکلات ظاهری گوش ها را برطرف کرد. تمامی افراد بالای 6 سال که به بیماری مزمنی ابتلا نداشته و از ظاهر گوش های خود ناراضی می باشند ، می توانند برای انجام جراحی گوش اقدام نمایند.

 

اتوپلاستی

اقدامات قبل از اتوپلاستی

دستورالعمل های استاندارد پیش از جراحی گوش ، عبارتند از :

 • غذا خوردن – می توانید تا قبل از 12 نیمه شب روز قبل از جراحی گوش به طور نرمال ، بخورید و بنوشید ؛ بعد از 12 نیمه شب ، چیزی نخورید و ننوشید.
 • صبح روز جراحی ، دندان هایتان را مسواک بزنید ، ولی آبی قورت ندهید.
 • حمام کردن – اگر قصد جراحی گوش را دارید ، لطفاً قبل از آن ، موهایتان را شامپو کرده و پشت گوش هایتان را با دقت بشویید ؛ از پنبه و وازلین برای بستن کانال گوش ، استفاده کنید تا آبی وارد آن نشود.
 • رقیق کننده خون : اگر هر نوع رقیق کننده خون ( کومارین ، وارفارین ) مصرف می کنید ، لطفاً به پزشک خود ، اطلاع دهید.
 • قرص های رژیمی : لطفاً در صورت مصرف قرص های رژیمی ، به پزشک اطلاع دهید. شما باید دو هفته قبل از قرار گرفتن تحت بیهوشی برای جراحی ، مصرف قرص های رژیمی را متوقف کنید  ؛ این بسیار اهمیت دارد ، چون این قرص ها ، کاتکولامین های طبیعی بدن شما را کاهش می دهد.

مراقبت های قبل از اتوپلاستی

 • اگر کاتکولامین های شما کاهش پیدا کند ، بالا بردن فشار خون در طول بیهوشی عمومی ، دشوار خواهد بود ؛ ناتوانی در افزایش و حفظ فشار خون ، می تواند به بروز مشکلات جدی منجر شود.
 • داروهای خاص : اگر داروی خاصی مصرف می کنید و سوالی در خصوص ضرورت مصرف آن ها دارید ، لطفاً با پزشک مشورت نمایید.
 • آسپرین : از مصرف آسپرین ، محصولات حاوی آن ، ایبوپروفن ( موترین ) و داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی به مدت 10 روز قبل از جراحی گوش ، خودداری کنید.
 • آدامس : در صبح روز جراحی ، آدامس نجوید ؛ جویدن آدامس می تواند به ترشح اسید معده منجر شود.
 • در صورت مصرف داروهای تیروئید مثل لووتیروکسین و متی مازول ، پزشک خود را حتما مطلع نمایید .
 • در مورد خانم ها اطلاع رسانی در مورد مصرف قرص های ضد بارداری الزامی است.

جراحی گوش چگونه انجام می شود ؟

این جراحی زیبایی در اغلب موارد تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی انجام گرفته و پزشک برای انجام آن برش های مورد نیاز را در گوش ها ایجاد کرده و سپس غضروف های اضافی را حذف کرده و اصلاحات مورد نیاز را انجام می دهد. بعد از اعمال تغییرات ، محل برش بخیه زده شده و گوش های فرد پانسمان می شود.

مراقبت های بعد از عمل اتوپلاستی

دریافت نتایج مطلوب از اتوپلاستي ، نیازمند رعایت نکات و مراقبت های پس از جراحی زیبایی گوش ، می باشد ؛ به همین منظور در ذیل به توضیح در رابطه با این موضوع پرداخته ایم.

دوره نقاهت اتوپلاستي

برخلاف تصورات عامه مردم ، دوره نقاهت جراحی زیبایی گوش طولانی نبوده و بیماران پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از انجام آن ، می توانند به انجام امور شخصی خود بپردازند ؛ لازم به تذکر است انجام ورزش و کارهای سنگین نیازمند گذشت مدت زمان طولانی تری می باشد.

اتوپلاستی

پانسمان بعد از اتوپلاستی

پزشک ، پس از اتمام جراحی اتوپلاستي بر روی گوش ها پانسمان قرار داده و دور سر را با استفاده از باند می بندد ؛ وجود پانسمان و باند بر روی گوش ها ، ممکن است سبب کاهش شنوایی افراد شود ؛ بنابراین کاهش شنوایی در آن زمان ناشی از وجود باند و پانسمان بوده و نگران کننده نمی باشد.

حفظ و مراقبت و تحمل پانسمان بر روی گوش ها جهت جلوگیری از عفونت محل جراحی و حفظ غضروف دستکاری شده بسیار ضروری و مهم می باشد.

درد بعد از عمل اتوپلاستي

احساس درد پس از رفع اثر داروی بیهوشی ، مسئله ای طبیعی بوده و نگران کننده نیست ؛ چرا که با مصرف مسکن ، می توان آن را کنترل کرد ؛ اما نکته لازم به ذکر در این باره است که مصرف مسکن ، نیاز به اجازه پزشک دارد.

ورزش بعد از اتوپلاستي

همانطور که در فوق گفته شد ، بیماران باید تا مدتی پس از جراحی زیبایی گوش از انجام ورزش های سنگین اجتناب کنند. لازم به تذکر است که افراد تا مدتی از انجام شنا و رفتن به استخر نیز منع می شوند.

هدبند بعد از اتوپلاستی

پزشک پس از برداشتن پانسمان ، برای بیماران هدبند تجویز می کند ؛ استفاده از هدبند به منظور قرارگیری گوش ها در موقعیت جدید خود و هم چنین کاهش تورم بسیار موثر می باشد.

ورم گوش بعد از اتوپلاستي

بعد از انجام جراحی گوش به دلیل تغییرات ایجاد شده در ساختمان گوش ها، کمی التهاب و کبودی و همینطور ورم در گوش ها به وجود می آید که طبیعی است. برای سرعت بخشیدن به روند طبیعی کاهش تورم گوش ها :

 1. از خوردن غذاهایی که دارای ادویه زیادی هستند و به همین دلیل موجب تشدید ورم گوش ها می شوند ، اجتناب کنید.
 2. بر روی گوش های تان کمپرس سرد بگذارید.
 3. از خوابیدن بر روی گوش ها خودداری کنید.

هزینه اتوپلاستی

هزینه جراحی زیبایی گوش به فاکتورهای بسیاری وابسته است جهت اطلاع از آن به جراح گوش مراجعه نمایید.

افراد برای انتخاب پزشک خود باید ویژگی هایی همچون میزان مهارت و تخصص پزشک را در نظر بگیرند، هزینه به هیچ عنوان معیار خوبی برای انتخاب پزشک نیست.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Buttonتماس و مشاوره