اتوپلاستی

گوش ها در ظاهر افراد و به خصوص آقایان تاثیر بسیار زیادی داشته و وجود ایراد در آن ها موجب کاهش اعتماد به نفس شان می گردد ، اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش روشی است که با انجام آن می توان مشکلات ظاهری گوش ها را برطرف کرد. تمامی افراد بالای 6 سال که به بیماری مزمنی ابتلا نداشته و از ظاهر گوش های خود ناراضی می باشند ، می توانند برای انجام جراحی گوش اقدام نمایند.

اتوپلاستی

 

اتوپلاستی چیست ؟

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی ، عمل جراحی برای تغییر سایز و شکل ظاهری گوش می باشد. نتیجه این جراحی تا حد زیادی به مشکلات گوش بیمار و تغییرات مورد نیاز بستگی دارد ؛ ولی در هر صورت بیشتر افرادی که به این جراحی روی می آورند ، از نتیجه جراحی خود رضایت کافی دارند. این جراحی با رفع نازیبایی های گوش نظیر گوش های برجسته ، سبب می شود که فرد اعتماد به نفس از دست رفته خود را بازیابد.

معمولا انجام جراحی گوش در موارد زیر ضرورت می یابد :

 • افراد دارای گوش های بیش از اندازه بزرگ یا کوچک ، به دلیل ناهنجاری های مادرزادی
 • افراد دارای گوش های برجسته و بیرون زده
 • عدم قرار گرفتن گوش ها در وضعیت متناسب با سر
 • بروز آسیب در گوش ها و تاثیر بر شکل ظاهری آن ها
 • عدم تقارن گوش ها نسبت به یکدیگر

بهترین کاندیدا برای اتوپلاستی

مشاوره قبل از جراحی با جراح گوش ، سبب کسب بهترین نتایج بعد از جراحی برای شما یا فرزندتان می شود. در این جلسه پزشک شما بهترین روش برای جراحی گوش را به شما پیشنهاد می دهد. بهترین کاندیدای عمل اتوپلاستی افراد زیر هستند :

 1. افرادی که دارای سلامتی کامل بوده و به بیماری خاصی ، که سبب اخلال در روند بهبودی شود ، مبتلا نباشند.
 2. گوش آن ها به رشد کافی رسیده باشد و غضروف گوش ، از ساختار مقاومی برخوردار باشد. معمولا بعد از سن 5 سالگی می توان این جراحی را انجام داد.
 3. افرادی که به جراحی دیدی مثبت و واقع بینانه دارند.
 4. افراد غیر سیگاری

انواع اختلالات مادرزادی

اتوپلاستی ترمیمی زیر مجموعه عمل جراحی گوش می باشد ، که با هدف اصلاح ظاهر گوش به دنبال مشکلات ناشی از حوادث یا اختلالات مادرزادی انجام می شود. مهمترین ناهنجاری های مادرزادی ، که سبب بروز نازیبایی در گوش می شوند ، عبارتند از :

 • میکروتیا یا عدم رشد کامل گوش
 • ماکروتیا یا بزرگی بیش از حد گوش
 • کوش کاگوت یا گوش فاقد لاله گوش
 • گوش آویزان
 • گوش گربه ای با لبه های تا شده به سمت جلو
 • گوش لوله ای که به شکل طومار به سمت جلو لوله شده اند.
 • گوش ویلدرموت که در آن انحنای گوش به سمت سر بیمار است.
 • ناهنجاری استال گوش یا تاشدگی غیر عادی گوش
 • شکاف در لاله گوش
 • گوش علامت سوالی
 • جمع شدن گوش
 • مخفی شدن گوش

اتوپلاستی

اقدامات قبل از اتوپلاستی

دستورالعمل های استاندارد پیش از جراحی گوش ، عبارتند از :

 • غذا خوردن – می توانید تا قبل از 12 نیمه شب روز قبل از جراحی گوش به طور نرمال ، بخورید و بنوشید ؛ بعد از 12 نیمه شب ، چیزی نخورید و ننوشید.
 • صبح روز جراحی ، دندان هایتان را مسواک بزنید ، ولی آبی قورت ندهید.
 • حمام کردن – اگر قصد جراحی گوش را دارید ، لطفاً قبل از آن ، موهایتان را شامپو کرده و پشت گوش هایتان را با دقت بشویید ؛ از پنبه و وازلین برای بستن کانال گوش ، استفاده کنید تا آبی وارد آن نشود.
 • رقیق کننده خون : اگر هر نوع رقیق کننده خون ( کومارین ، وارفارین ) مصرف می کنید ، لطفاً به پزشک خود ، اطلاع دهید.
 • قرص های رژیمی : لطفاً در صورت مصرف قرص های رژیمی ، به پزشک اطلاع دهید. شما باید دو هفته قبل از قرار گرفتن تحت بیهوشی برای جراحی ، مصرف قرص های رژیمی را متوقف کنید  ؛ این بسیار اهمیت دارد ، چون این قرص ها ، کاتکولامین های طبیعی بدن شما را کاهش می دهد.

مراقبت های قبل از اتوپلاستی

 • اگر کاتکولامین های شما کاهش پیدا کند ، بالا بردن فشار خون در طول بیهوشی عمومی ، دشوار خواهد بود ؛ ناتوانی در افزایش و حفظ فشار خون ، می تواند به بروز مشکلات جدی منجر شود.
 • داروهای خاص : اگر داروی خاصی مصرف می کنید و سوالی در خصوص ضرورت مصرف آن ها دارید ، لطفاً با پزشک مشورت نمایید.
 • آسپرین : از مصرف آسپرین ، محصولات حاوی آن ، ایبوپروفن ( موترین ) و داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی به مدت 10 روز قبل از جراحی گوش ، خودداری کنید.
 • آدامس : در صبح روز جراحی ، آدامس نجوید ؛ جویدن آدامس می تواند به ترشح اسید معده منجر شود.
 • در صورت مصرف داروهای تیروئید مثل لووتیروکسین و متی مازول ، پزشک خود را حتما مطلع نمایید .
 • در مورد خانم ها اطلاع رسانی در مورد مصرف قرص های ضد بارداری الزامی است.

جراحی گوش چگونه انجام می شود ؟

این جراحی زیبایی در اغلب موارد تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی انجام گرفته و پزشک برای انجام آن برش های مورد نیاز را در گوش ها ایجاد کرده و سپس غضروف های اضافی را حذف کرده و اصلاحات مورد نیاز را انجام می دهد. بعد از اعمال تغییرات ، محل برش بخیه زده شده و گوش های فرد پانسمان می شود.

نتایج اتوپلاستی

پس از جراحی گوش ، پزشک از پانسمان بر روی گوش استفاده می کند ، که معمولا این پانسمان بعد از یک هفته با مراجعه به مطب پزشک برداشته می شود. پس از آن می توانید نتیجه جراحی گوش را مشاهده نمایید. البته توجه داشته باشید ، گوش هنوز دارای کمی تورم و التهاب می باشد ، که با گذشت زمان به مرور برطرف می شوند.

اتوپلاستی

آیا نتایج اتوپلاستی دائمی است ؟

جراحی زیبایی گوش ، یک عمل جراحی دائمی می باشد و شما پس از جراحی ، می توانید به صورت دائمی از مزایای مادام العمر این جراحی بهره مند شوید. عمل جراحی گوش در دستان پزشکی ماهر و با تجربه و رعایت مراقبت های بعد از جراحی گوش ، به شما در داشتن دوران ریکاوری کوتاه مدت و خلق نتایج دائمی ، کمک می کند.

در جراحی های گوش همیشه این نکته را به خاطر بسپارید:

*گوش جراحی شده ، هیچوقت نباید کشیده شود *

مراقبت های بعد از جراحی گوش

دریافت نتایج مطلوب از اتوپلاستي ، نیازمند رعایت نکات و مراقبت های پس از جراحی زیبایی گوش ، می باشد ؛ به همین منظور در ذیل به توضیح در رابطه با این موضوع پرداخته ایم.

دوره نقاهت اتوپلاستي

برخلاف تصورات عامه مردم ، دوره نقاهت جراحی زیبایی گوش طولانی نبوده و بیماران پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از انجام آن ، می توانند به انجام امور شخصی خود بپردازند ؛ لازم به تذکر است انجام ورزش و کارهای سنگین نیازمند گذشت مدت زمان طولانی تری می باشد.

پانسمان بعد از اتوپلاستی

پزشک ، پس از اتمام جراحی اتوپلاستي بر روی گوش ها پانسمان قرار داده و دور سر را با استفاده از باند می بندد ؛ وجود پانسمان و باند بر روی گوش ها ، ممکن است سبب کاهش شنوایی افراد شود ؛ بنابراین کاهش شنوایی در آن زمان ناشی از وجود باند و پانسمان بوده و نگران کننده نمی باشد.

حفظ و مراقبت و تحمل پانسمان بر روی گوش ها جهت جلوگیری از عفونت محل جراحی و حفظ غضروف دستکاری شده بسیار ضروری و مهم می باشد.

درد بعد از عمل اتوپلاستي

احساس درد پس از رفع اثر داروی بیهوشی ، مسئله ای طبیعی بوده و نگران کننده نیست ؛ چرا که با مصرف مسکن ، می توان آن را کنترل کرد ؛ اما نکته لازم به ذکر در این باره است که مصرف مسکن ، نیاز به اجازه پزشک دارد.

ورزش بعد از اتوپلاستي

همانطور که در فوق گفته شد ، بیماران باید تا مدتی پس از جراحی زیبایی گوش از انجام ورزش های سنگین اجتناب کنند. لازم به تذکر است که افراد تا مدتی از انجام شنا و رفتن به استخر نیز منع می شوند.

هدبند بعد از اتوپلاستی

پزشک پس از برداشتن پانسمان ، برای بیماران هدبند تجویز می کند ؛ استفاده از هدبند به منظور قرارگیری گوش ها در موقعیت جدید خود و هم چنین کاهش تورم بسیار موثر می باشد.

ورم گوش بعد از اتوپلاستي

بعد از انجام جراحی گوش به دلیل تغییرات ایجاد شده در ساختمان گوش ها، کمی التهاب و کبودی و همینطور ورم در گوش ها به وجود می آید که طبیعی است. برای سرعت بخشیدن به روند طبیعی کاهش تورم گوش ها :

 1. از خوردن غذاهایی که دارای ادویه زیادی هستند و به همین دلیل موجب تشدید ورم گوش ها می شوند ، اجتناب کنید.
 2. بر روی گوش های تان کمپرس سرد بگذارید.
 3. از خوابیدن بر روی گوش ها خودداری کنید.

 

 

 

هزینه اتوپلاستی

هزینه جراحی زیبایی گوش به فاکتورهای بسیاری وابسته است جهت اطلاع از آن به جراح گوش مراجعه نمایید.

افراد برای انتخاب پزشک خود باید ویژگی هایی همچون میزان مهارت و تخصص پزشک را در نظر بگیرند، هزینه به هیچ عنوان معیار خوبی برای انتخاب پزشک نیست.

ثبت نام
اطلاع از
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات

دکتر سیما ندافی

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
چاپ صفحه